HPE BS668A
HP CN1000Q Dual port Converged Network Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 2.0 x8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant DL160 G6, DL160 G6 Special Server, DL165 G7, DL165 G7 Performance, DL165 G7 Special Server, DL180 G6, DL180 G6 Special Server, DL2x170h G6, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Efficiency, DL320 G6 Performance, DL360 G6, DL360 G6 Base, DL3 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x SFP+ |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise Linux 5, Microsoft Windows Server 2003 x64 Edition SP2, Microsoft Windows Server 2003 SP2, Microsoft Windows Server 2008 R2 x64 Edition |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Status Indicators: | Link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 2.0 x8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant DL160 G6, DL160 G6 Special Server, DL165 G7, DL165 G7 Performance, DL165 G7 Special Server, DL180 G6, DL180 G6 Special Server, DL2x170h G6, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Efficiency, DL320 G6 Performance, DL360 G6, DL360 G6 Base, DL3 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x SFP+ |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise Linux 5, Microsoft Windows Server 2003 x64 Edition SP2, Microsoft Windows Server 2003 SP2, Microsoft Windows Server 2008 R2 x64 Edition |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Status Indicators: | Link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: