Lenovo 00AG560
Emulex VFA5.2 ML2 - Network adapter - PCIe 3.0 x8 Mezzanine - 10Gb Ethernet x 2
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | MAC addresses per port: 128 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3p, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbg |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | Lenovo NeXtScale nx360 M5 5465 ¦ Lenovo System x3500 M5 5464 ¦ Lenovo System x3550 M5 5463 ¦ Lenovo System x3650 M5 5462 ¦ Lenovo System x3750 M4 8753 ¦ Lenovo System x3850 X6 6241 ¦ Lenovo System x3950 X6 6241 ¦ Lenovo ThinkAgile VX Certified Node 7Y94, |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | MAC address filtering, IPv6 support, Data Center Bridging Exchange (DCBX) support, enhanced transmission selection, IPv4 and IPv6 Large Send Offload and Checksum Offload (LSO/TCO), NDIS 6 IPSec task offload compliant, Quality of Service (QoS), Jumbo Frame |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 Mezzanine |
| Interfaces: | 2 x 10Gb Ethernet - SFP+ |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, Red Hat Linux Enterprise Server 6 x64 Edition, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Red Hat Enterprise Linux 7, SUSE LINUX Enterprise Server 11 with Xen for AMD64/EM64T |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 14.4 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Capacity: | MAC addresses per port: 128 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3p, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbg |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | Lenovo NeXtScale nx360 M5 5465 ¦ Lenovo System x3500 M5 5464 ¦ Lenovo System x3550 M5 5463 ¦ Lenovo System x3650 M5 5462 ¦ Lenovo System x3750 M4 8753 ¦ Lenovo System x3850 X6 6241 ¦ Lenovo System x3950 X6 6241 ¦ Lenovo ThinkAgile VX Certified Node 7Y94, |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | MAC address filtering, IPv6 support, Data Center Bridging Exchange (DCBX) support, enhanced transmission selection, IPv4 and IPv6 Large Send Offload and Checksum Offload (LSO/TCO), NDIS 6 IPSec task offload compliant, Quality of Service (QoS), Jumbo Frame |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 Mezzanine |
| Interfaces: | 2 x 10Gb Ethernet - SFP+ |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, Red Hat Linux Enterprise Server 6 x64 Edition, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Red Hat Enterprise Linux 7, SUSE LINUX Enterprise Server 11 with Xen for AMD64/EM64T |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 14.4 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
Michael Holste is your contact person for: