Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | Aerial cable kit ¦ Network cable kit ¦ Video cable kit ¦ Audio cable kit ¦ USB cable kit |
|---|---|
| Compliant Standards: | AES, CEC, Directive 2011/65/EU, Directive 2002/96/EU, EN55022:2010 Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, EN 61000-3-2:2014, Directive 2014/35/EU, Directive 2014/30/EU, EN 55032:2012 Class A, Directive 2014/53/EU |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, G.711, G.722, G.729 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Compression Protocol: | G.729, G.711, G.722, H.264, G.722.1, H.235 ver 3, H.239 |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.0, IEEE 802.11ac |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Video conferencing kit |
| Diagonal Size: | 70" |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, SIP, H.239, H.245, H.460.18, H.460.19, BFCP |
| Digital Video Capture Resolution: | 5120 x 2880 |
| Digital Video Standard: | High-Definition Multimedia Interface (HDMI) |
| Features: | Flow control, DiffServ support, IPv6 support, wall mountable, Quality of Service (QoS), SSH support, IPv4 support, 4K resolution support, automatic gain control (AGC), 802.1x authentication, URI Dialing, 1 fan, CEC 2.0 support |
| Frequency Response: | 45 - 20000 Hz |
| Height: | 1.258 m |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% |
| IP Address Assignment: | DHCP |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Image Brightness: | 260 cd/m² |
| Image Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Interface Type: | HDMI |
| Interfaces: | 3 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 2 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 3 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 4-pole ¦ 1 x audio - output - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 2 x network - Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Native Resolution: | 3840 x 2160 |
| Network / Transport Protocol: | NTP, DHCP, DNS |
| Network Protocols: | HTTP, DNS, HTTPS, NTP |
| Power Consumption Operational: | 470 Watt |
| Power Device: | Power supply - external |
| Quality of Service: | IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p |
| Response Time: | 6 ms |
| Security: | IEEE 802.1X, H.235 v3 |
| Supported Display Graphics: | UHD (3840 x 2160) |
| Technology: | TFT active matrix |
| Type: | 10" touchscreen |
| Version: | original |
| Video Codecs: | H.264, H.265, H.239 |
| VoIP Protocols: | H.323, SIP, H.460 |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 89 kg |
| Width: | 1.596 m |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accessoires International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accessoires International.pdf |
| Cables Included: | Aerial cable kit ¦ Network cable kit ¦ Video cable kit ¦ Audio cable kit ¦ USB cable kit |
|---|---|
| Compliant Standards: | AES, CEC, Directive 2011/65/EU, Directive 2002/96/EU, EN55022:2010 Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, EN 61000-3-2:2014, Directive 2014/35/EU, Directive 2014/30/EU, EN 55032:2012 Class A, Directive 2014/53/EU |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, G.711, G.722, G.729 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Compression Protocol: | G.729, G.711, G.722, H.264, G.722.1, H.235 ver 3, H.239 |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.0, IEEE 802.11ac |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Video conferencing kit |
| Diagonal Size: | 70" |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, SIP, H.239, H.245, H.460.18, H.460.19, BFCP |
| Digital Video Capture Resolution: | 5120 x 2880 |
| Digital Video Standard: | High-Definition Multimedia Interface (HDMI) |
| Features: | Flow control, DiffServ support, IPv6 support, wall mountable, Quality of Service (QoS), SSH support, IPv4 support, 4K resolution support, automatic gain control (AGC), 802.1x authentication, URI Dialing, 1 fan, CEC 2.0 support |
| Frequency Response: | 45 - 20000 Hz |
| Height: | 1.258 m |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% |
| IP Address Assignment: | DHCP |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Image Brightness: | 260 cd/m² |
| Image Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Interface Type: | HDMI |
| Interfaces: | 3 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 2 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 3 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 4-pole ¦ 1 x audio - output - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 2 x network - Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Native Resolution: | 3840 x 2160 |
| Network / Transport Protocol: | NTP, DHCP, DNS |
| Network Protocols: | HTTP, DNS, HTTPS, NTP |
| Power Consumption Operational: | 470 Watt |
| Power Device: | Power supply - external |
| Quality of Service: | IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p |
| Response Time: | 6 ms |
| Security: | IEEE 802.1X, H.235 v3 |
| Supported Display Graphics: | UHD (3840 x 2160) |
| Technology: | TFT active matrix |
| Type: | 10" touchscreen |
| Version: | original |
| Video Codecs: | H.264, H.265, H.239 |
| VoIP Protocols: | H.323, SIP, H.460 |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 89 kg |
| Width: | 1.596 m |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: