Arista 3rd QSFP-40G-SR4
40GBASE-SR4 QSFP Optic, up to 100m over OM3 MMF or 150m over OM4 MMF, compatible
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 40GBASE-SR4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Laser Class 1, FCC CFR21 Part 1040, IEC 60825-1, MSA SFF-8436 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit LAN |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 7.1 cm |
| Designed For: | Cisco 1-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter, 2-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter ¦ Cisco Nexus 2248PQ 10GE Fabric Extender, 3016Q, 3064-E, 3064PQ, 3064PQ Front-to-Back Airflow LAN Enterprise License Bundle, 3064-X, 6001, 93108TC-EX, |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 40GBASE-SR4 - MPO multi-mode |
| Manufacturer: | Arista 3rd |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 150 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | Third Party || compatible, Third Party || compatible |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|---|
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 40GBASE-SR4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Laser Class 1, FCC CFR21 Part 1040, IEC 60825-1, MSA SFF-8436 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit LAN |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 7.1 cm |
| Designed For: | Cisco 1-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter, 2-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter ¦ Cisco Nexus 2248PQ 10GE Fabric Extender, 3016Q, 3064-E, 3064PQ, 3064PQ Front-to-Back Airflow LAN Enterprise License Bundle, 3064-X, 6001, 93108TC-EX, |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 40GBASE-SR4 - MPO multi-mode |
| Manufacturer: | Arista 3rd |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 150 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | Third Party || compatible, Third Party || compatible |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|
Daniel Losch is your contact person for: