Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 40GBASE-SR4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Laser Class 1, FCC CFR21 Part 1040, IEC 60825-1, MSA SFF-8436 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit LAN |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 7.1 cm |
| Designed For: | Cisco 1-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter, 2-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter ¦ Cisco Nexus 2248PQ 10GE Fabric Extender, 3016Q, 3064-E, 3064PQ, 3064PQ Front-to-Back Airflow LAN Enterprise License Bundle, 3064-X, 6001, 93108TC-EX, |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 40GBASE-SR4 - MPO multi-mode |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 150 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 40GBASE-SR4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Laser Class 1, FCC CFR21 Part 1040, IEC 60825-1, MSA SFF-8436 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit LAN |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 7.1 cm |
| Designed For: | Cisco 1-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter, 2-port 40-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter ¦ Cisco Nexus 2248PQ 10GE Fabric Extender, 3016Q, 3064-E, 3064PQ, 3064PQ Front-to-Back Airflow LAN Enterprise License Bundle, 3064-X, 6001, 93108TC-EX, |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 40GBASE-SR4 - MPO multi-mode |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 150 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: