Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Connectivity Technology: | Wired |
|---|---|
| Data Link Protocol: | Ethernet, ATM, Frame Relay, TDM |
| Depth: | 60.5 cm |
| Device Type: | Router - with Juniper Networks Switch Control Board, 1 x Routing Engine |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - modular |
| Expansion Slots: | 8 (total) / 6 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, MPLS support, VLAN support, IPv6 support, High Availability, MPLS Fast Reroute (FRR), Switch Fabric Element Redundancy, Quality of Service (QoS), Virtual Chassis technology, IPv4 support |
| Height: | 35.6 cm |
| Included Accessories: | Fan tray |
| Installed Modules Qty (Max): | 2 (installed) / 8 (max) |
| Installed Qty: | 3 |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Switching capacity: 5.76 Tbps ¦ Per-slot switching capacity: 480 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| Routing Protocol: | BGP, GRE, MPLS |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Connectivity Technology: | Wired |
|---|---|
| Data Link Protocol: | Ethernet, ATM, Frame Relay, TDM |
| Depth: | 60.5 cm |
| Device Type: | Router - with Juniper Networks Switch Control Board, 1 x Routing Engine |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - modular |
| Expansion Slots: | 8 (total) / 6 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, MPLS support, VLAN support, IPv6 support, High Availability, MPLS Fast Reroute (FRR), Switch Fabric Element Redundancy, Quality of Service (QoS), Virtual Chassis technology, IPv4 support |
| Height: | 35.6 cm |
| Included Accessories: | Fan tray |
| Installed Modules Qty (Max): | 2 (installed) / 8 (max) |
| Installed Qty: | 3 |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Switching capacity: 5.76 Tbps ¦ Per-slot switching capacity: 480 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| Routing Protocol: | BGP, GRE, MPLS |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: