Cisco ASA5540-SSL1000-K9
ASA 5540 VPN Edition w/ 1000 SSL User License, HA, 3DES/AES
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | SSL VPN peers: 1000 ¦ IPSec VPN peers: 5000 ¦ Concurrent sessions: 400000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN 61000-3-2, UL 1950, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, CSA 22.2 No. 950, EN55022 Class A, ACA TS001, AS/NZS 3260, FCC Part 15 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 33.5 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES, SSL |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, VPN support, VLAN support |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x serial ¦ 2 x USB 2.0 - Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| Performance: | Firewall throughput: 650 Mbps ¦ VPN throughput: 325 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 GB |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Capacity: | SSL VPN peers: 1000 ¦ IPSec VPN peers: 5000 ¦ Concurrent sessions: 400000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN 61000-3-2, UL 1950, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, CSA 22.2 No. 950, EN55022 Class A, ACA TS001, AS/NZS 3260, FCC Part 15 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 33.5 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES, SSL |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, VPN support, VLAN support |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x serial ¦ 2 x USB 2.0 - Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| Performance: | Firewall throughput: 650 Mbps ¦ VPN throughput: 325 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 GB |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: