Juniper NFX350-S3-AC
NFX350-S3, 16-core Skylake Xeon-D, QAT, 128GB RAM, 50GB SSD, 2xM2 slots, Dual AC PS capable, single 450W AC PSU, LTE module (2nd PSand LTE module are optional accessories)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Airflow Direction: | Front to back airflow |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Capacity: | Maximum number of VNFs: 12 ¦ MAC addresses: 16000 ¦ Jumbo frame size: 9216 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ VLAN IDs: 4096 ¦ MST instances: 64 ¦ ACL entries: 1500 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, EN55024, CB, ICES-003 Class A, CSA NRTL/C, UL 60950-1 Second Edition, WEEE, RoHS, REACH, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 S |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 53 cm |
| Device Type: | Application accelerator |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, SHA-1, 256-bit AES, IKEv2, AES-GCM, 256-bit SHA, 128-bit SHA |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, VLAN support, IGMP snooping, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, IPSec Virtual Private Network |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 50 GB |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN / LAN) ¦ 8 x 10GBase-X - SFP+ (WAN / LAN) ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x mini-USB ¦ 2 x USB 3.0 - Type A |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, DNS |
| OS Provided: | Wind River Linux 8 |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Secure traffic throughput: 30 Gbps ¦ VPN throughput (IPSec): 7.5 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 450 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon |
| RAM: | 128 GB DDR4 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, ECMP, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), RSVP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100/230 V |
| Weight: | 8.45 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Airflow Direction: | Front to back airflow |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Capacity: | Maximum number of VNFs: 12 ¦ MAC addresses: 16000 ¦ Jumbo frame size: 9216 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ VLAN IDs: 4096 ¦ MST instances: 64 ¦ ACL entries: 1500 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, EN55024, CB, ICES-003 Class A, CSA NRTL/C, UL 60950-1 Second Edition, WEEE, RoHS, REACH, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 S |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 53 cm |
| Device Type: | Application accelerator |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, SHA-1, 256-bit AES, IKEv2, AES-GCM, 256-bit SHA, 128-bit SHA |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, VLAN support, IGMP snooping, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, IPSec Virtual Private Network |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 50 GB |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN / LAN) ¦ 8 x 10GBase-X - SFP+ (WAN / LAN) ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x mini-USB ¦ 2 x USB 3.0 - Type A |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, DNS |
| OS Provided: | Wind River Linux 8 |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Secure traffic throughput: 30 Gbps ¦ VPN throughput (IPSec): 7.5 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 450 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon |
| RAM: | 128 GB DDR4 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, ECMP, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), RSVP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100/230 V |
| Weight: | 8.45 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: