Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Active Directory |
|---|---|
| Capacity: | VPN tunnels (site-to-site): 5000 ¦ Concurrent users: 10000 |
| Compliant Standards: | CB, FCC, RoHS, CISPR |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.9 cm |
| Device Type: | Firewall |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x expansion slot |
| Features: | Network monitoring, DMZ port, DHCP support, NAT support, VPN support, VLAN support, Syslog support, traffic shaping, content filtering, manageable, antivirus analysis, High Availability, firmware upgradable, event log, Quality of Service (QoS), WAN failov |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | 4 TB |
| Height: | 8.9 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 2 x Ethernet 1000 (WAN) ¦ 2 x USB - Type A ¦ 2 x Ethernet 1000 |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, IPSec, PPPoE, FTP, DHCP |
| Performance: | Firewall throughput: 2 Gbps ¦ VPN throughput: 650 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 226 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 1 kW |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 24 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Authentication Method: | Active Directory |
|---|---|
| Capacity: | VPN tunnels (site-to-site): 5000 ¦ Concurrent users: 10000 |
| Compliant Standards: | CB, FCC, RoHS, CISPR |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.9 cm |
| Device Type: | Firewall |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x expansion slot |
| Features: | Network monitoring, DMZ port, DHCP support, NAT support, VPN support, VLAN support, Syslog support, traffic shaping, content filtering, manageable, antivirus analysis, High Availability, firmware upgradable, event log, Quality of Service (QoS), WAN failov |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | 4 TB |
| Height: | 8.9 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 2 x Ethernet 1000 (WAN) ¦ 2 x USB - Type A ¦ 2 x Ethernet 1000 |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, IPSec, PPPoE, FTP, DHCP |
| Performance: | Firewall throughput: 2 Gbps ¦ VPN throughput: 650 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 226 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 1 kW |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 24 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Michael Holste is your contact person for: