APC SCL500RM1UC
APC Smart-UPS Li-Ion 500VA Short Depth with SmartConnect - UPS (rack-mountable) - AC 120 V - 400 Watt - 500 VA - RS-232, USB - output connectors: 4 - 1U - black, silver
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Colour: | Black, silver |
|---|---|
| Compliant Standards: | NOM, UL 1449, UL 1778, CSA C22.2 No. 107.1, RoHS, FCC Part 15 A, REACH, IP20 |
| Depth: | 23.2 cm |
| Designed For: | P/N: ACCS1000, ACCS1001, ACCS1002, ACCS1003, ACCS1004, ACCS1005, ACCS1006, ACCS1007, ACDC1015, ACDC1016, ACDC1017, ACDC1019, ACDC1020, ACDC1021, ACDC2513, ACF002, ACF102BLK, ACF400, ACF600, AP5017, AP5606, AP5607, AP5616, AP92200, AP9290, AR100, AR100HD, |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Efficiency: | 96% at 10% Load |
| Features: | Audible alarm, LCD display |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 92 - 139 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x management (USB) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V ± 5% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 400 Watt / 500 VA |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Shipping Weight: | 4.2 kg |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lithium ion |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 3.7 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Colour: | Black, silver |
|---|---|
| Compliant Standards: | NOM, UL 1449, UL 1778, CSA C22.2 No. 107.1, RoHS, FCC Part 15 A, REACH, IP20 |
| Depth: | 23.2 cm |
| Designed For: | P/N: ACCS1000, ACCS1001, ACCS1002, ACCS1003, ACCS1004, ACCS1005, ACCS1006, ACCS1007, ACDC1015, ACDC1016, ACDC1017, ACDC1019, ACDC1020, ACDC1021, ACDC2513, ACF002, ACF102BLK, ACF400, ACF600, AP5017, AP5606, AP5607, AP5616, AP92200, AP9290, AR100, AR100HD, |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Efficiency: | 96% at 10% Load |
| Features: | Audible alarm, LCD display |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 92 - 139 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x management (USB) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V ± 5% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 400 Watt / 500 VA |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Shipping Weight: | 4.2 kg |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lithium ion |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 3.7 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: