Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | USB cable ¦ Serial cable |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, C-Tick, cUL, EN 60950, GS, UL 1778, IEC 62040-1-1, UL 60950-1, IEC 60950-1, WEEE, EN 62040-1-1, CSA C22.2 No. 107.3, EAC, EN 62040-1 |
| Depth: | 64.7 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 Gen9, DL120 Gen9 Entry, DL160 Gen8, DL160 Gen8 Base, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL160 Gen9, DL160 Gen9 Base, DL160 Gen9 Entry, DL160 Gen9 Performance, DL180 Gen9, DL180 Gen9 Base, DL180 Gen9 Entry, DL180 Gen9 Storage, DL2 |
| Device Type: | UPS - rack-mountable / external |
| Efficiency: | 94% |
| Equipment Protection Value: | 250000 US Dollars |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | LCD display, Remote Emergency Power Off (REPO) |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 8.62 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack mounting rails, floor stand |
| Input Connectors: | 1 x power IEC 60320 C20 |
| Input Voltage: | AC 200/230/208-240 V |
| Interfaces: | 1 x USB ¦ 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 2700 Watt / 3000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 1 x power IEC 60320 C19 16A |
| Quantity: | 1 (installed) / 5 (supported) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Recharge Time: | 48 hours |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 45 min at 20% load ¦ 15 min at half load ¦ 7 min at 80% load ¦ 5 min at full load |
| Shipping Depth: | 92.1 cm |
| Shipping Height: | 28 cm |
| Shipping Weight: | 48.75 kg |
| Shipping Width: | 59 cm |
| Software Included: | HP Power Protector (free download) |
| Technology: | Lead Acid |
| Type: | Expandable |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 39.54 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | USB cable ¦ Serial cable |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, C-Tick, cUL, EN 60950, GS, UL 1778, IEC 62040-1-1, UL 60950-1, IEC 60950-1, WEEE, EN 62040-1-1, CSA C22.2 No. 107.3, EAC, EN 62040-1 |
| Depth: | 64.7 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 Gen9, DL120 Gen9 Entry, DL160 Gen8, DL160 Gen8 Base, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL160 Gen9, DL160 Gen9 Base, DL160 Gen9 Entry, DL160 Gen9 Performance, DL180 Gen9, DL180 Gen9 Base, DL180 Gen9 Entry, DL180 Gen9 Storage, DL2 |
| Device Type: | UPS - rack-mountable / external |
| Efficiency: | 94% |
| Equipment Protection Value: | 250000 US Dollars |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | LCD display, Remote Emergency Power Off (REPO) |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 8.62 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack mounting rails, floor stand |
| Input Connectors: | 1 x power IEC 60320 C20 |
| Input Voltage: | AC 200/230/208-240 V |
| Interfaces: | 1 x USB ¦ 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 2700 Watt / 3000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 1 x power IEC 60320 C19 16A |
| Quantity: | 1 (installed) / 5 (supported) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Recharge Time: | 48 hours |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 45 min at 20% load ¦ 15 min at half load ¦ 7 min at 80% load ¦ 5 min at full load |
| Shipping Depth: | 92.1 cm |
| Shipping Height: | 28 cm |
| Shipping Weight: | 48.75 kg |
| Shipping Width: | 59 cm |
| Software Included: | HP Power Protector (free download) |
| Technology: | Lead Acid |
| Type: | Expandable |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 39.54 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: