Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Bays: | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 1 GB |
| CPU: | AMD Opteron 6176 |
| CPU Qty: | 2 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 12 MB |
| Chipset Type: | AMD SR5690/SP5100 |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ap |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0 |
| Configuration Features: | 4 x 4 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 51 cm |
| Effective Memory Speed: | 1333 MHz |
| Ethernet Controller: | HP NC551i |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 18.2 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 2 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Qty: | 16 GB / 128 GB (max) |
| Installed Size: | L3 Cache - 24 MB |
| Interfaces: | 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO |
| L2 cache: | 12 x 512 KB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturer Selling Program: | HP Smart Buy |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Memory Specification Compliance: | PC3-10600 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 12-core |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Enterprise Linux |
| Product Form Factor: | Blade |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1 |
| RAM Supported: | PC3-10600 - 128 GB registered ¦ PC3-8500 - 256 GB registered ¦ PC3-10600 - 64 GB unbuffered |
| Rated Memory Speed: | 1333 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 2 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 16 (total) / 12 (free) x DIMM 240-pin ¦ 2 (total) / 0 (free) x CPU |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i with 1GB FBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Weight: | 4.5 kg |
| Width: | 5.6 cm |
| Windows Server Certified: | This server is tested, tuned and certified for Windows Server 2008 R2 with OEM-branded hardware. Purchase a Reseller Option Kit to have your server solution pre-loaded. |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Bays: | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 1 GB |
| CPU: | AMD Opteron 6176 |
| CPU Qty: | 2 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 12 MB |
| Chipset Type: | AMD SR5690/SP5100 |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ap |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0 |
| Configuration Features: | 4 x 4 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 51 cm |
| Effective Memory Speed: | 1333 MHz |
| Ethernet Controller: | HP NC551i |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 18.2 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 2 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Qty: | 16 GB / 128 GB (max) |
| Installed Size: | L3 Cache - 24 MB |
| Interfaces: | 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO |
| L2 cache: | 12 x 512 KB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturer Selling Program: | HP Smart Buy |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Memory Specification Compliance: | PC3-10600 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 12-core |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Enterprise Linux |
| Product Form Factor: | Blade |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1 |
| RAM Supported: | PC3-10600 - 128 GB registered ¦ PC3-8500 - 256 GB registered ¦ PC3-10600 - 64 GB unbuffered |
| Rated Memory Speed: | 1333 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 2 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 16 (total) / 12 (free) x DIMM 240-pin ¦ 2 (total) / 0 (free) x CPU |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i with 1GB FBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Weight: | 4.5 kg |
| Width: | 5.6 cm |
| Windows Server Certified: | This server is tested, tuned and certified for Windows Server 2008 R2 with OEM-branded hardware. Purchase a Reseller Option Kit to have your server solution pre-loaded. |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: