Opengear IM7248-2-DAC-LMV
48 Port Secure Console Server w/ local console, Dual AC, Dual Ethernet or fiber SFP, 2 x USB 3.0, 16GB internal flash storage, Mobile 4/3G and Wi-Fi w/ antennas
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Analogue Ports Qty: | 1 |
|---|---|
| Antenna: | External detachable |
| Authentication Method: | Kerberos, SecurID, RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, internal user database, Active Directory |
| Built-in Devices: | Status LCD, GPS |
| Compliant Standards: | C-Tick, CCC, FCC, FIPS 140-2, FCC Part 15 B Class A, GCF, NCC, IEC 61000-4-2:2008, IEC 61000-4-11:2004, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, EN 61000-3-2:2014, ICES-003 issue 5, JRF, JPA, EN 55032:2015 Class A, IEC 61000-4-4:2012 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232 |
| Data Transfer Rate: | 230.4 Kbps |
| Depth: | 25.4 cm |
| Device Type: | Console server |
| Encryption Algorithm: | AES, SSL, FIPS 140-2 |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SIM card |
| Features: | VPN support, Syslog support, IPv6 support, IP address filtering, DHCP server, port forwarding, LLDP support, Stateful Packet Inspection Firewall (SPIF), 4KV ESD Protector, Authentication, Authorization and Accounting (AAA), Zero-touch provisioning (ZTP), |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.5 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x Ethernet 1000 - RJ-45/SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x modem - RJ-11 ¦ 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x aerial ¦ 3 x aerial - SMA |
| MTBF: | 100,000 hours |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Mobile Band: | LTE B1/B18/B19/B21/B28/B3/B38/B39/B40/B41/B5/B7/B8 |
| Mobile Broadband Access: | Yes |
| Mobile Communication Protocol: | TD-SCDMA, WCDMA, HSPA+, FDD LTE, TDD LTE |
| Network / Transport Protocol: | NTP, IPSec, FTP, DHCP, DDNS, IPv6 |
| OS Provided: | Linux |
| Ports Qty: | 48 |
| Power Consumption Operational: | 15 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processors Installed: | 1 x Marvell 88F6283 1 GHz |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 256 MB DDR2 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH |
| Service Provider: | Verizon Wireless |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 4.5 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Analogue Ports Qty: | 1 |
|---|---|
| Antenna: | External detachable |
| Authentication Method: | Kerberos, SecurID, RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, internal user database, Active Directory |
| Built-in Devices: | Status LCD, GPS |
| Compliant Standards: | C-Tick, CCC, FCC, FIPS 140-2, FCC Part 15 B Class A, GCF, NCC, IEC 61000-4-2:2008, IEC 61000-4-11:2004, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, EN 61000-3-2:2014, ICES-003 issue 5, JRF, JPA, EN 55032:2015 Class A, IEC 61000-4-4:2012 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232 |
| Data Transfer Rate: | 230.4 Kbps |
| Depth: | 25.4 cm |
| Device Type: | Console server |
| Encryption Algorithm: | AES, SSL, FIPS 140-2 |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SIM card |
| Features: | VPN support, Syslog support, IPv6 support, IP address filtering, DHCP server, port forwarding, LLDP support, Stateful Packet Inspection Firewall (SPIF), 4KV ESD Protector, Authentication, Authorization and Accounting (AAA), Zero-touch provisioning (ZTP), |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.5 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x Ethernet 1000 - RJ-45/SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x modem - RJ-11 ¦ 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x aerial ¦ 3 x aerial - SMA |
| MTBF: | 100,000 hours |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Mobile Band: | LTE B1/B18/B19/B21/B28/B3/B38/B39/B40/B41/B5/B7/B8 |
| Mobile Broadband Access: | Yes |
| Mobile Communication Protocol: | TD-SCDMA, WCDMA, HSPA+, FDD LTE, TDD LTE |
| Network / Transport Protocol: | NTP, IPSec, FTP, DHCP, DDNS, IPv6 |
| OS Provided: | Linux |
| Ports Qty: | 48 |
| Power Consumption Operational: | 15 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processors Installed: | 1 x Marvell 88F6283 1 GHz |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 256 MB DDR2 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH |
| Service Provider: | Verizon Wireless |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 4.5 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
Rico Heise is your contact person for: