Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bays: | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | LGA2011 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 4 |
| Chipset Type: | Intel C600 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1, GB 4943, EN 300 38 |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 72.4 cm |
| Device Type: | Power supply |
| Ethernet Controller: | Intel I350 |
| Ethernet Ports: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Registered, Memory Mirroring, low-voltage |
| Graphics Processor: | Matrox G200e |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack rail kit |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x management ¦ 1 x VGA ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x KVM |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Power Provided: | 650 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Pricing Type: | DISTI |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| Remote Management Protocol: | IPMI 2.0, CLI |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x CPU ¦ 16 (total) / 16 (free) x memory ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - half-length ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x16 - half-length, full-height |
| Technology: | DDR3 SDRAM - ECC |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 256 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 10 kg |
| Width: | 43 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Bays: | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | LGA2011 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 4 |
| Chipset Type: | Intel C600 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1, GB 4943, EN 300 38 |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 72.4 cm |
| Device Type: | Power supply |
| Ethernet Controller: | Intel I350 |
| Ethernet Ports: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Registered, Memory Mirroring, low-voltage |
| Graphics Processor: | Matrox G200e |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack rail kit |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x management ¦ 1 x VGA ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x KVM |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Power Provided: | 650 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Pricing Type: | DISTI |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| Remote Management Protocol: | IPMI 2.0, CLI |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x CPU ¦ 16 (total) / 16 (free) x memory ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - half-length ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x16 - half-length, full-height |
| Technology: | DDR3 SDRAM - ECC |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 256 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 10 kg |
| Width: | 43 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: