Allied AT-8000S/48POE-50
48 Port POE Stackable Managed Fast Ethernet Switch with Two 10/100/1000T / SFP Combo uplinks, European power cord
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable ¦ 1 x stacking cable |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, EN 60950, EN 61000-3-2, UL 1950, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, RoHS |
| Depth: | 34.7 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL 3.0 |
| Features: | Layer 2 switching, auto-sensing per device, trunking, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, store and forward, Broadcast Storm Control |
| Flash Memory: | 16 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 48 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 1 x console DB-9 management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Units In A Stack: | 6 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100 (PoE) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | : 400 MHz |
| RAM: | 64 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Status Indicators: | Link OK, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.6 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable ¦ 1 x stacking cable |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, EN 60950, EN 61000-3-2, UL 1950, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, RoHS |
| Depth: | 34.7 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL 3.0 |
| Features: | Layer 2 switching, auto-sensing per device, trunking, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, store and forward, Broadcast Storm Control |
| Flash Memory: | 16 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 48 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 1 x console DB-9 management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Units In A Stack: | 6 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100 (PoE) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | : 400 MHz |
| RAM: | 64 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Status Indicators: | Link OK, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.6 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: