Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 60950, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950 |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, RSA, IKE, SSL, SHA-1 |
| Expansion Slots: | Memory |
| Features: | Full duplex capability, Layer 3 switching, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
| Flash Memory: | 32 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 2 (max) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 1 x serial (RS-232) DB-9 management ¦ 2 x GBIC |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100 + 2 x GBIC |
| Power Consumption Operational: | 70 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processor: | 1: 400 MHz |
| RAM: | 32 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, OSPFv2, static IP routing |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, power, fail |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 60950, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950 |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, RSA, IKE, SSL, SHA-1 |
| Expansion Slots: | Memory |
| Features: | Full duplex capability, Layer 3 switching, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
| Flash Memory: | 32 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 2 (max) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 1 x serial (RS-232) DB-9 management ¦ 2 x GBIC |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100 + 2 x GBIC |
| Power Consumption Operational: | 70 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processor: | 1: 400 MHz |
| RAM: | 32 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, OSPFv2, static IP routing |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, power, fail |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: