Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compatible Slots: | 1 x NME |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s |
| Depth: | 18.8 cm |
| Designed For: | Cisco 2691, 2691XM, 2811, 2811 DSL bundle, 2811 Enhanced Security Bundle, 2811 Security Bundle, 2811 V3PN Bundle, 2811 Voice Bundle, 2811 Voice Security Bundle, 2821, 2821 Secure WAN Optimization Bundle, 2821 Security Bundle, 2821 V3PN Bundle, 2821 Voice |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, DHCP support, auto-negotiation, IGMP snooping, IPv6 support |
| Height: | 4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 16 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x 10/100 + 1 x 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | RIP, HSRP, static IP routing |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 0.68 kg |
| Width: | 18 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compatible Slots: | 1 x NME |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s |
| Depth: | 18.8 cm |
| Designed For: | Cisco 2691, 2691XM, 2811, 2811 DSL bundle, 2811 Enhanced Security Bundle, 2811 Security Bundle, 2811 V3PN Bundle, 2811 Voice Bundle, 2811 Voice Security Bundle, 2821, 2821 Secure WAN Optimization Bundle, 2821 Security Bundle, 2821 V3PN Bundle, 2821 Voice |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, DHCP support, auto-negotiation, IGMP snooping, IPv6 support |
| Height: | 4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 16 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x 10/100 + 1 x 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | RIP, HSRP, static IP routing |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 0.68 kg |
| Width: | 18 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: