Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, CISPR 22 Class A, GOST, cUL, NOM, VCCI Class A ITE, EN55022 Class A, CB, AS/NZS 60950-1, AS/NZ 3548 Class A, CCC, FCC Part 15, MIC, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 |
| Depth: | 46 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, traffic shaping, Broadcast Storm Control, IPv6 support, DHCP snooping, D |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 64 MB Flash |
| Height: | 4.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 management ¦ 1 x network stack device ¦ 2 x X2 |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Units In A Stack: | 9 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x X2 |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 256 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, EIGRP, static IP routing, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, bandwidth utilization %, power, link OK, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -36 -72 V |
| Weight: | 8.6 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, CISPR 22 Class A, GOST, cUL, NOM, VCCI Class A ITE, EN55022 Class A, CB, AS/NZS 60950-1, AS/NZ 3548 Class A, CCC, FCC Part 15, MIC, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 |
| Depth: | 46 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, traffic shaping, Broadcast Storm Control, IPv6 support, DHCP snooping, D |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 64 MB Flash |
| Height: | 4.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 management ¦ 1 x network stack device ¦ 2 x X2 |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Units In A Stack: | 9 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x X2 |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 256 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, EIGRP, static IP routing, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, bandwidth utilization %, power, link OK, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -36 -72 V |
| Weight: | 8.6 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: