Lancom 61492
LANCOM GS-2310 Managed layer 2 switch with 10 Ports, 8 Gigabit Ethernet ports, 2 combo ports (TP/SFP), metal housing, IEEE 802.3az, access control based on 802.1X, IPv6 and IPv4, SSH, SSL, SNMPv3, TACACS+, country specific Power Cords available
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable - 1.5 m |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Active VLANs: 4000 |
| Compliant Standards: | EN55022, EN55024, EN 60950-1, FCC CFR47 Part 15 A, SSL |
| Depth: | 13.5 cm |
| Device Type: | Switch - 10 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Flow control, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, DiffServ support, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, sFlow, STP support, RSTP support, |
| Height: | 4.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x serial RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Throughput: 20 Gbps ¦ Packet throughput: 14.88 Mpps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 14 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLD |
| Software Included: | LANconfig, LANmonitor |
| Status Indicators: | System, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.06 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable - 1.5 m |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Active VLANs: 4000 |
| Compliant Standards: | EN55022, EN55024, EN 60950-1, FCC CFR47 Part 15 A, SSL |
| Depth: | 13.5 cm |
| Device Type: | Switch - 10 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Flow control, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, DiffServ support, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, sFlow, STP support, RSTP support, |
| Height: | 4.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x serial RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Throughput: 20 Gbps ¦ Packet throughput: 14.88 Mpps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 14 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLD |
| Software Included: | LANconfig, LANmonitor |
| Status Indicators: | System, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.06 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
Rico Heise is your contact person for: