Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, C-Tick, cUL, EN55022, VCCI Class A ITE, EN55024, CISPR 22, EN50082-1, CB, CCC, EN 60950-1, KCC |
|---|---|
| Depth: | 16.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | Flow control, full duplex capability, auto-sensing per device, power over Ethernet (PoE), VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, store and forward, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) supp |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 PoE ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | North America |
| MAC Address Table Size: | 4K entries |
| MTBF: | 458,124 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 20 Gbps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE) + 2 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Status Indicators: | Port status, power, PoE, fan |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.68 kg |
| Width: | 32.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, C-Tick, cUL, EN55022, VCCI Class A ITE, EN55024, CISPR 22, EN50082-1, CB, CCC, EN 60950-1, KCC |
|---|---|
| Depth: | 16.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | Flow control, full duplex capability, auto-sensing per device, power over Ethernet (PoE), VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, store and forward, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) supp |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 PoE ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | North America |
| MAC Address Table Size: | 4K entries |
| MTBF: | 458,124 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 20 Gbps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE) + 2 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Status Indicators: | Port status, power, PoE, fan |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.68 kg |
| Width: | 32.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: