Allied AT-GS980MX/18HSm-40
L3 Stackable Switch, 16x 100M/1/2.5/5G-T PoE++, 2x SFP+ ports and a single fixed PSU, AU Power Cord
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, X.509 certificates, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Buffer capacity (MB): 1.5 ¦ Configurable VLANs: 4094 ¦ Priority queues: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, RoHS, UL 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, VCCI Class A, China RoHS, EN 55022 Class A |
| Depth: | 25.6 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 Lite - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, SHA-1, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS, DSA, ECDSA, AES-ECB, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, AES-CBC, SHA-2, 256-bit SHA-2, 384-bit SHA-2, 512-bit SHA-2, TLS 1.2, AES-CFB, AES-OFB, RNG, 224-bit SHA-2, CCM, CMAC, GCM, XT |
| Features: | VCStack, AMF, Active Fiber Monitoring, EPSRing, flow control, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, DiffServ support, MAC address filtering, SNTP support, RSTP support, MSTP support, DHCP snooping, ACL support, QoS, MLD snooping, DAI, |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Accessory kit |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE++ - 60 W ¦ 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Australia |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 200 Gbps ¦ Forwarding rate: 148.8 Mpps ¦ Latency (10 Gbps): 2.56 µs ¦ Latency (5 Gbps): 5.23 µs ¦ Latency (2.5 Gbps): 7.72 µs ¦ Latency (1 Gbps): 7.96 µs ¦ Latency (100 Mbps): 8.35 µs |
| PoE Budget: | 720 W |
| Ports: | 16 x 100/1000/2.5G/5G (PoE++) + 2 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 86 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE++ |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, SMTP, SNMP, SNMP 6 |
| Routing Protocol: | RIP, RIP-2, IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2, MLD, CIDR, ECMP |
| Shipping Depth: | 41.2 cm |
| Shipping Height: | 12.9 cm |
| Shipping Weight: | 5.8 kg |
| Shipping Width: | 52.6 cm |
| Software Included: | Alliedware Plus |
| Status Indicators: | PoE, link/activity |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.3 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, X.509 certificates, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Buffer capacity (MB): 1.5 ¦ Configurable VLANs: 4094 ¦ Priority queues: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, RoHS, UL 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, VCCI Class A, China RoHS, EN 55022 Class A |
| Depth: | 25.6 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 Lite - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, SHA-1, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS, DSA, ECDSA, AES-ECB, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, AES-CBC, SHA-2, 256-bit SHA-2, 384-bit SHA-2, 512-bit SHA-2, TLS 1.2, AES-CFB, AES-OFB, RNG, 224-bit SHA-2, CCM, CMAC, GCM, XT |
| Features: | VCStack, AMF, Active Fiber Monitoring, EPSRing, flow control, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, DiffServ support, MAC address filtering, SNTP support, RSTP support, MSTP support, DHCP snooping, ACL support, QoS, MLD snooping, DAI, |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Accessory kit |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE++ - 60 W ¦ 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Australia |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 200 Gbps ¦ Forwarding rate: 148.8 Mpps ¦ Latency (10 Gbps): 2.56 µs ¦ Latency (5 Gbps): 5.23 µs ¦ Latency (2.5 Gbps): 7.72 µs ¦ Latency (1 Gbps): 7.96 µs ¦ Latency (100 Mbps): 8.35 µs |
| PoE Budget: | 720 W |
| Ports: | 16 x 100/1000/2.5G/5G (PoE++) + 2 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 86 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE++ |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, SMTP, SNMP, SNMP 6 |
| Routing Protocol: | RIP, RIP-2, IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2, MLD, CIDR, ECMP |
| Shipping Depth: | 41.2 cm |
| Shipping Height: | 12.9 cm |
| Shipping Weight: | 5.8 kg |
| Shipping Width: | 52.6 cm |
| Software Included: | Alliedware Plus |
| Status Indicators: | PoE, link/activity |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.3 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: