Allied AT-X530L-52GTX-10
48-port 10/100/1000T stackable L3 switch with 4 x SFP+ ports and 2 fixed power supplies, US Power Cord
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, X.509 certificates, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ Packet buffer size: 3 MB ¦ OpenFlow flows: up to 1250 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, VCCI Class A, China RoHS, EN 55032 Class A, EU RoHS |
| Depth: | 32.3 cm |
| Device Type: | Switch - 52 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, TLS, SHA-1, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS, SHA-2, TLS 1.2, CRL |
| Features: | DHCP support, BOOTP support, ARP support, OCSP support, Syslog support, DoS attack prevention, DiffServ support, SNTP support, sFlow, DHCP snooping, ACL support, QoS, MLD snooping, DAI, PVST+, STP Root Guard, UDLD, LACP support, LLDP support, DHCP relay, |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-X/10GBase-X SFP+ uplink ¦ 2 x network stack device |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | United States |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 176 Gbps ¦ Forwarding rate: 130.9 Mpps ¦ Stacking bandwidth: 40 Gbps ¦ Latency (10 Mbps): 30.98 ¦ Latency (100 Mbps): 8.34 ¦ Latency (1 Gbps): 5.27 ¦ Latency (10 Gbps): 1.67 |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, SLP, SCP, SNMP 6, SSH 6, SFTP, SMTP, NTP, ICMP, DHCP, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPF for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, ECMP, policy-based routing (PBR), RIPng, MLDv2, MLD, VRRPv3, CIDR, MSTP, RSTP |
| Shipping Depth: | 44 cm |
| Shipping Height: | 12.8 cm |
| Shipping Weight: | 7.1 kg |
| Shipping Width: | 57.7 cm |
| Status Indicators: | Status, fault |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, X.509 certificates, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ Packet buffer size: 3 MB ¦ OpenFlow flows: up to 1250 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, VCCI Class A, China RoHS, EN 55032 Class A, EU RoHS |
| Depth: | 32.3 cm |
| Device Type: | Switch - 52 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, TLS, SHA-1, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS, SHA-2, TLS 1.2, CRL |
| Features: | DHCP support, BOOTP support, ARP support, OCSP support, Syslog support, DoS attack prevention, DiffServ support, SNTP support, sFlow, DHCP snooping, ACL support, QoS, MLD snooping, DAI, PVST+, STP Root Guard, UDLD, LACP support, LLDP support, DHCP relay, |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-X/10GBase-X SFP+ uplink ¦ 2 x network stack device |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | United States |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 176 Gbps ¦ Forwarding rate: 130.9 Mpps ¦ Stacking bandwidth: 40 Gbps ¦ Latency (10 Mbps): 30.98 ¦ Latency (100 Mbps): 8.34 ¦ Latency (1 Gbps): 5.27 ¦ Latency (10 Gbps): 1.67 |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, SLP, SCP, SNMP 6, SSH 6, SFTP, SMTP, NTP, ICMP, DHCP, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPF for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, ECMP, policy-based routing (PBR), RIPng, MLDv2, MLD, VRRPv3, CIDR, MSTP, RSTP |
| Shipping Depth: | 44 cm |
| Shipping Height: | 12.8 cm |
| Shipping Weight: | 7.1 kg |
| Shipping Width: | 57.7 cm |
| Status Indicators: | Status, fault |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: