Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | QoS hardware queues per port: 8 ¦ Maximum number of concurrent sessions: 4 ¦ ARP entries: 5000 ¦ IPv4 route prefixes: 512 ¦ Host IPv4 routes: 4096 ¦ IPv4 routes (Multicast): 4096 ¦ Layer 3 multicast groups: 2048 ¦ IPv6 neighbour table entries: 1500 ¦ IPv6 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, EN55024, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, RoHS, EN 60825-1, ISO 7779, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 Second E |
| Depth: | 25.4 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow desktop, rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS, PEAP, TTLS |
| Features: | Flow control, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, High Availability, SNTP support, Weighted Random Early Detection (WRED), sFlow, |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink ¦ 1 x serial RJ-45 management ¦ 8 x 100/1000/2.5G RJ-45 PoE+ |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Data transfer rate: 208 Gbps ¦ Throughput: 154 Mbps ¦ Backplane speed: 80 Gbps |
| PoE Budget: | 380 W |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ + 8 x 100/1000/2500 (PoE+) |
| Power Consumption Operational: | 155 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | 1 x ARM: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, NTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 4 kg |
| Width: | 44.19 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | QoS hardware queues per port: 8 ¦ Maximum number of concurrent sessions: 4 ¦ ARP entries: 5000 ¦ IPv4 route prefixes: 512 ¦ Host IPv4 routes: 4096 ¦ IPv4 routes (Multicast): 4096 ¦ Layer 3 multicast groups: 2048 ¦ IPv6 neighbour table entries: 1500 ¦ IPv6 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, EN55024, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, RoHS, EN 60825-1, ISO 7779, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 Second E |
| Depth: | 25.4 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow desktop, rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS, PEAP, TTLS |
| Features: | Flow control, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, High Availability, SNTP support, Weighted Random Early Detection (WRED), sFlow, |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink ¦ 1 x serial RJ-45 management ¦ 8 x 100/1000/2.5G RJ-45 PoE+ |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Data transfer rate: 208 Gbps ¦ Throughput: 154 Mbps ¦ Backplane speed: 80 Gbps |
| PoE Budget: | 380 W |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ + 8 x 100/1000/2500 (PoE+) |
| Power Consumption Operational: | 155 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | 1 x ARM: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, NTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 4 kg |
| Width: | 44.19 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: