Lancom 61757
Dual-radio industrial access point based on IEEE 802.11ac (867 Mbps) and IEEE 802.11n (300 Mbps), par. radio operation at 2.4 GHz and 5 GHz, 2x2 MIMO, 80 MHz channels, full metal housing (-20degC - +50degC), 4 ext. antennas, PS 12V, PoE (802.3af)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID), TACACS+, MS-CHAP, MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x network cable - 3 m |
| Capacity: | Wireless clients: 65 (maximum 512) ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 |
| Compliant Standards: | EN 60950-1, IP50, EN 300 328, EN 301 489-1, EN 301 893, EN 301 489-17 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11w, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 15.2 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | RC4, MD5, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA2, AES-CCMP, WPA2-Enterprise |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, traffic shaping, DoS attack prevention, DiffServ support, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), SNTP support, wall mountable, Spanni |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 3.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Wall mounting kit |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 4 x aerial - SMA |
| Line Coding Format: | 256 QAM |
| Localisation: | Europe |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | -20 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, PPTP, NetBEUI/NetBIOS, L2TP, NTP, ICMP/IP, PPPoE, IPoE, ARP, SMTP, BOOTP, DHCP, DNS, PAP, DDNS, RTP, DHCPv6 |
| OS Provided: | LCOS |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, VRRP, policy-based routing (PBR) |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Software Included: | LANmonitor, WLANmonitor |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 230V |
| Width: | 21 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID), TACACS+, MS-CHAP, MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x network cable - 3 m |
| Capacity: | Wireless clients: 65 (maximum 512) ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 |
| Compliant Standards: | EN 60950-1, IP50, EN 300 328, EN 301 489-1, EN 301 893, EN 301 489-17 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11w, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 15.2 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | RC4, MD5, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA2, AES-CCMP, WPA2-Enterprise |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, traffic shaping, DoS attack prevention, DiffServ support, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), SNTP support, wall mountable, Spanni |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 3.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Wall mounting kit |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 4 x aerial - SMA |
| Line Coding Format: | 256 QAM |
| Localisation: | Europe |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | -20 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, PPTP, NetBEUI/NetBIOS, L2TP, NTP, ICMP/IP, PPPoE, IPoE, ARP, SMTP, BOOTP, DHCP, DNS, PAP, DDNS, RTP, DHCPv6 |
| OS Provided: | LCOS |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, VRRP, policy-based routing (PBR) |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Software Included: | LANmonitor, WLANmonitor |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 230V |
| Width: | 21 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
Rico Heise is your contact person for: