Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, VCCI, EN 60950, EN55022, ICES-003, IEC 60950, EN55024, UL 60950, EMC, MIC, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, RoHS, ACA |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant BL260c G5, BL280c G6, BL2x220c G5, BL2x220c G5 Server A, BL2x220c G5 Server B, BL2x220c G6, BL2x220c G6 Server A, BL2x220c G6 Server B, BL460c, BL460c G5, BL460c G6, BL460c G7, BL465c, BL465c G5, BL465c G6, BL465c G7, BL480c, BL490c G6, BL490 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | VLAN support, wake on LAN (WOL), IPv6 support, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 2 x network |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Novell NetWare 6.5, Red Hat Enterprise Linux, SunSoft Solaris 10, Novell Open Enterprise Server, Microsoft Windows 2003, Microsoft Windows Server 2008 |
| PCI Specification Revision: | PCIe 1.0 |
| Processor: | 1 x Broadcom BCM5709S |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, VCCI, EN 60950, EN55022, ICES-003, IEC 60950, EN55024, UL 60950, EMC, MIC, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, RoHS, ACA |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant BL260c G5, BL280c G6, BL2x220c G5, BL2x220c G5 Server A, BL2x220c G5 Server B, BL2x220c G6, BL2x220c G6 Server A, BL2x220c G6 Server B, BL460c, BL460c G5, BL460c G6, BL460c G7, BL465c, BL465c G5, BL465c G6, BL465c G7, BL480c, BL490c G6, BL490 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | VLAN support, wake on LAN (WOL), IPv6 support, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 2 x network |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Novell NetWare 6.5, Red Hat Enterprise Linux, SunSoft Solaris 10, Novell Open Enterprise Server, Microsoft Windows 2003, Microsoft Windows Server 2008 |
| PCI Specification Revision: | PCIe 1.0 |
| Processor: | 1 x Broadcom BCM5709S |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: