HPE 467801-B21
HPE NC522M Dual Port 10GbE Multifunction BL-C Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 10GBase-KR |
|---|---|
| Compliant Standards: | CSA, VCCI, EN 60950, ICES-003, RRL, EN55024, UL 60950, CISPR 22, EMC, MIC, FCC CFR47 Part 15, RoHS, ACA |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant BL260c G5, BL280c G6, BL460c, BL460c G6, BL460c G7, BL465c G5, BL465c G6, BL465c G7, BL480c, BL490c G6, BL490c G7, BL495c G5, BL495c G6, BL620C G7, BL680c G5, BL680c G7, BL685c G5, BL685c G6, BL685c G7 ¦ HPE StorageWorks Network Storage Blade |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | IPv6 support, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 10GBase-KR - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition, Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition, Red Hat Enterprise Linux, Microsoft Windows Server 2003 Standard x64 Edition, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise x64 Edit |
| Processor: | 1 x NetXen NX3031 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 10GBase-KR |
|---|---|
| Compliant Standards: | CSA, VCCI, EN 60950, ICES-003, RRL, EN55024, UL 60950, CISPR 22, EMC, MIC, FCC CFR47 Part 15, RoHS, ACA |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant BL260c G5, BL280c G6, BL460c, BL460c G6, BL460c G7, BL465c G5, BL465c G6, BL465c G7, BL480c, BL490c G6, BL490c G7, BL495c G5, BL495c G6, BL620C G7, BL680c G5, BL680c G7, BL685c G5, BL685c G6, BL685c G7 ¦ HPE StorageWorks Network Storage Blade |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | IPv6 support, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 10GBase-KR - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition, Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition, Red Hat Enterprise Linux, Microsoft Windows Server 2003 Standard x64 Edition, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise x64 Edit |
| Processor: | 1 x NetXen NX3031 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: