Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Camera Mechanical Design: | Pan / tilt / zoom |
|---|---|
| Compliant Standards: | EMC, RoHS, WEEE, FCC CFR47 Part 15 B, NRTL, Directive 2011/65/EU, Directive 2002/96/EU, Directive 2014/30/EU, EN 62368-1, EN 55032 Class A, EN 55035 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Compression Protocol: | H.264 |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.0, IEEE 802.11ac |
| Device Type: | Video conferencing kit |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, SIP, H.460.18, H.460.19, BFCP |
| Digital Video Capture Resolution: | 1920 x 1080, 3840 x 2160 |
| Digital Video Standard: | High-Definition Multimedia Interface (HDMI) |
| Digital Zoom: | 12 |
| Dimensions & Weight Details: | Camera - Width 15.8 cm Depth 20 cm Height 17.7 cm Weight 1.7 kg ¦ Main system - Width 43.6 cm Depth 23.1 cm Height 6.6 cm Weight 3.3 kg |
| Features: | DiffServ support, wall mountable, Quality of Service (QoS), SSH support, Audio Return Channel (ARC), 4K resolution support, security lock slot (cable lock sold separately), automatic gain control (AGC), 802.1x authentication, URI Dialing, administrator's |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% RH |
| IP Address Assignment: | DHCP |
| Interface Type: | HDMI |
| Interfaces: | 2 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 2 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x audio - output - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 3 x audio - input - mini-phone 3.5 mm |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | NTP, DHCP, DNS |
| Network Protocols: | HTTP, DNS, HTTPS, NTP |
| Optical Zoom: | 20 |
| Power Device: | Power supply - external |
| Quality of Service: | IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p |
| Security: | IEEE 802.1X, H.235 v3 |
| Supported Display Graphics: | UHD (3840 x 2160) |
| Type: | Digital video camera (colour) - external |
| Version: | original |
| Video Codecs: | H.264 |
| VoIP Protocols: | H.323 |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accessoires International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accessoires International.pdf |
| Camera Mechanical Design: | Pan / tilt / zoom |
|---|---|
| Compliant Standards: | EMC, RoHS, WEEE, FCC CFR47 Part 15 B, NRTL, Directive 2011/65/EU, Directive 2002/96/EU, Directive 2014/30/EU, EN 62368-1, EN 55032 Class A, EN 55035 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Compression Protocol: | H.264 |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.0, IEEE 802.11ac |
| Device Type: | Video conferencing kit |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, SIP, H.460.18, H.460.19, BFCP |
| Digital Video Capture Resolution: | 1920 x 1080, 3840 x 2160 |
| Digital Video Standard: | High-Definition Multimedia Interface (HDMI) |
| Digital Zoom: | 12 |
| Dimensions & Weight Details: | Camera - Width 15.8 cm Depth 20 cm Height 17.7 cm Weight 1.7 kg ¦ Main system - Width 43.6 cm Depth 23.1 cm Height 6.6 cm Weight 3.3 kg |
| Features: | DiffServ support, wall mountable, Quality of Service (QoS), SSH support, Audio Return Channel (ARC), 4K resolution support, security lock slot (cable lock sold separately), automatic gain control (AGC), 802.1x authentication, URI Dialing, administrator's |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% RH |
| IP Address Assignment: | DHCP |
| Interface Type: | HDMI |
| Interfaces: | 2 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 2 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x audio - output - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 3 x audio - input - mini-phone 3.5 mm |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | NTP, DHCP, DNS |
| Network Protocols: | HTTP, DNS, HTTPS, NTP |
| Optical Zoom: | 20 |
| Power Device: | Power supply - external |
| Quality of Service: | IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p |
| Security: | IEEE 802.1X, H.235 v3 |
| Supported Display Graphics: | UHD (3840 x 2160) |
| Type: | Digital video camera (colour) - external |
| Version: | original |
| Video Codecs: | H.264 |
| VoIP Protocols: | H.323 |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: