Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 10GBase-KX4 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, EN 60950, EN55022, ICES-003, RRL, IEC 60950, EN55024, UL 60950, EMC, MIC, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, RoHS, ACA |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE Integrity BL860c i4 ¦ HPE ProLiant BL280c G6, BL2x220c G6, BL2x220c G6 Server A, BL2x220c G6 Server B, BL460c G6, BL460c G7, BL465c G6, BL465c G7, BL490c G6, BL490c G7, BL495c G6, BL620C G7, BL680c G7, BL685c G6, BL685c G7 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | Flow control, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 2 x 10GBase-KX4 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, iSCSI |
| OS Required: | SunSoft Solaris 10, SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2003 SP2, Red Hat Enterprise Linux 5.4, Red Hat Enterprise Linux 5.5, SuSE Linux Enterprise Server 10 SP3 |
| Processor: | 1 x Broadcom |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 10GBase-KX4 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, EN 60950, EN55022, ICES-003, RRL, IEC 60950, EN55024, UL 60950, EMC, MIC, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, RoHS, ACA |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE Integrity BL860c i4 ¦ HPE ProLiant BL280c G6, BL2x220c G6, BL2x220c G6 Server A, BL2x220c G6 Server B, BL460c G6, BL460c G7, BL465c G6, BL465c G7, BL490c G6, BL490c G7, BL495c G6, BL620C G7, BL680c G7, BL685c G6, BL685c G7 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | Flow control, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 2 x 10GBase-KX4 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, iSCSI |
| OS Required: | SunSoft Solaris 10, SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2003 SP2, Red Hat Enterprise Linux 5.4, Red Hat Enterprise Linux 5.5, SuSE Linux Enterprise Server 10 SP3 |
| Processor: | 1 x Broadcom |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: