Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 10GBase-X |
|---|---|
| Capacity: | Multicast entries (IPv4): 64000 ¦ Multicast entries (IPv6): 512000 ¦ Hardware forwarding entries: 1024000 ¦ NetFlow entries: 1024000 ¦ ACL entries: 256000 ¦ Jumbo frame size: 9216 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 A, IEC 60825-1, EN 60825-1, GR-1089-CORE, CAN/CSA C22.2 No. 60950, VCCI Class A, CNS 13438( |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ak, IEEE 802.1ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3aq |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 41.65 cm |
| Designed For: | Cisco Catalyst 6800ia, 6807-XL, 6816-X Chassis (Standard Tables), 6824-X Chassis, 6832-X Chassis (Standard Tables), 6840-X Chassis, 6840-X Chassis (Standard Tables), 6880-X, 6880-X-Chassis (Standard Tables), 6880-X-Chassis (XL Tables) |
| Device Type: | Expansion module |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES |
| Features: | MPLS support, IGMP snooping, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, MLD snooping, Deficit Weighted Ro |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 - SFP/SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Cisco IOS 15.2(1)SY |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 80 Gbps ¦ Forwarding performance: 60 Mpps |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ / SFP (mini-GBIC) x 8 |
| Power Consumption Operational: | 303.68 Watt |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | RMON, SMON |
| Status Indicators: | Status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 39.11 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 10GBase-X |
|---|---|
| Capacity: | Multicast entries (IPv4): 64000 ¦ Multicast entries (IPv6): 512000 ¦ Hardware forwarding entries: 1024000 ¦ NetFlow entries: 1024000 ¦ ACL entries: 256000 ¦ Jumbo frame size: 9216 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 A, IEC 60825-1, EN 60825-1, GR-1089-CORE, CAN/CSA C22.2 No. 60950, VCCI Class A, CNS 13438( |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ak, IEEE 802.1ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3aq |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 41.65 cm |
| Designed For: | Cisco Catalyst 6800ia, 6807-XL, 6816-X Chassis (Standard Tables), 6824-X Chassis, 6832-X Chassis (Standard Tables), 6840-X Chassis, 6840-X Chassis (Standard Tables), 6880-X, 6880-X-Chassis (Standard Tables), 6880-X-Chassis (XL Tables) |
| Device Type: | Expansion module |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES |
| Features: | MPLS support, IGMP snooping, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, MLD snooping, Deficit Weighted Ro |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 - SFP/SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Cisco IOS 15.2(1)SY |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 80 Gbps ¦ Forwarding performance: 60 Mpps |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ / SFP (mini-GBIC) x 8 |
| Power Consumption Operational: | 303.68 Watt |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | RMON, SMON |
| Status Indicators: | Status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 39.11 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: