Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, ANSI T1.101, ITU-T G.823, ITU-T G.824, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, EN50082-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, CS-03, R&TTE, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 3548 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 50.72 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 3 (total) / 3 (free) x NIM ¦ 1 (total) / 0 (free) x ISC ¦ 3 (total) / 0 (free) x DIMM 240-pin ¦ 1 (total) / 0 (free) x eMMC |
| Features: | VPN support, VLAN support, Syslog support, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), wall mountable, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), RADIUS support, NetFlow, IPFIX |
| Flash Memory: | 8 GB (installed) / 32 GB (max) |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Included Accessories: | 64-channel voice DSP module |
| Installed Qty: | 1 (installed) / 2 (max) |
| Interfaces: | WAN / LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Serial: 1 x console - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 ¦ USB 2.0: 2 x 4 pin USB Type A ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) ¦ Management: 1 x RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, DHCP |
| OS Provided: | Cisco IOS Unified Communications |
| Performance: | Aggregate throughput: 500 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| RAM: | 4 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base, Cisco Unified Border Element Enterprise Edition (25 sessions) |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.4 kg |
| Width: | 43.815 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, ANSI T1.101, ITU-T G.823, ITU-T G.824, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, EN50082-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, CS-03, R&TTE, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 3548 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 50.72 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 3 (total) / 3 (free) x NIM ¦ 1 (total) / 0 (free) x ISC ¦ 3 (total) / 0 (free) x DIMM 240-pin ¦ 1 (total) / 0 (free) x eMMC |
| Features: | VPN support, VLAN support, Syslog support, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), wall mountable, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), RADIUS support, NetFlow, IPFIX |
| Flash Memory: | 8 GB (installed) / 32 GB (max) |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Included Accessories: | 64-channel voice DSP module |
| Installed Qty: | 1 (installed) / 2 (max) |
| Interfaces: | WAN / LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Serial: 1 x console - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 ¦ USB 2.0: 2 x 4 pin USB Type A ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) ¦ Management: 1 x RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, DHCP |
| OS Provided: | Cisco IOS Unified Communications |
| Performance: | Aggregate throughput: 500 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| RAM: | 4 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base, Cisco Unified Border Element Enterprise Edition (25 sessions) |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.4 kg |
| Width: | 43.815 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: