Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Built-in Devices: | 16 GB SSD |
| Capacity: | SD-WAN overlay tunnels scale: 1500 ¦ IPsec SVTI tunnels: 1500 ¦ Access Control Entries (ACEs) per system (IPv4): 72000 ¦ IPv4 routes: 800000 ¦ IPv6 routes: 800000 ¦ Queues: 16000 ¦ NAT sessions: 600000 ¦ Firewall sessions: 512000 ¦ Virtual Routing and For |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, EN55024, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FDA, FCC CFR47 Part 15 A, CNS 13438 Class A, EN 300 386, KN35, IEC/EN 61000-4-3, IEC/EN 610 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, TLS, SHA-1, PKI, 128-bit AES, SHA-2, 1024-bit RSA, 2048-bit RSA, 256-bit SHA, 256-bit AES-GCM, 256-bit AES-CBC, 512-bit SHA, ESP, 748-bit RSA, 384-bit SHA, ECDSA 256-bit, ECDSA 384-bit, HMAC |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x NIM ¦ 1 (total) / 1 (free) x Pluggable Interface Module (PIM) |
| Features: | NAT support, PAT support, Syslog support, URL filtering, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), DHCP server, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 2 (max) |
| Installed Qty: | 1 (max) |
| Interfaces: | WAN: 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) ¦ WAN: 2 x Ethernet 1000 - RJ-45 |
| MTBF: | 692,577 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | RSVP, NTP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3, RTCP |
| OS Required: | Cisco IOS XE 17.5.1 |
| Performance: | SD-WAN IPsec throughput (1400Bytes, clear text): 500 Mbps ¦ SD-WAN IPsec throughput (IMIX, clear text): 400 Mbps ¦ IPv4 forwarding throughput (1400-byte packet size): 3.8 Gbps ¦ IPsec throughput (1400Bytes, clear text): 500 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply - 100 Watt |
| Processor: | Intel |
| RAM: | 4 GB (installed) / 32 GB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP, SCP, OMP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, policy-based routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | SRTP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.54 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Built-in Devices: | 16 GB SSD |
| Capacity: | SD-WAN overlay tunnels scale: 1500 ¦ IPsec SVTI tunnels: 1500 ¦ Access Control Entries (ACEs) per system (IPv4): 72000 ¦ IPv4 routes: 800000 ¦ IPv6 routes: 800000 ¦ Queues: 16000 ¦ NAT sessions: 600000 ¦ Firewall sessions: 512000 ¦ Virtual Routing and For |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, EN55024, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FDA, FCC CFR47 Part 15 A, CNS 13438 Class A, EN 300 386, KN35, IEC/EN 61000-4-3, IEC/EN 610 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, TLS, SHA-1, PKI, 128-bit AES, SHA-2, 1024-bit RSA, 2048-bit RSA, 256-bit SHA, 256-bit AES-GCM, 256-bit AES-CBC, 512-bit SHA, ESP, 748-bit RSA, 384-bit SHA, ECDSA 256-bit, ECDSA 384-bit, HMAC |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x NIM ¦ 1 (total) / 1 (free) x Pluggable Interface Module (PIM) |
| Features: | NAT support, PAT support, Syslog support, URL filtering, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), DHCP server, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 2 (max) |
| Installed Qty: | 1 (max) |
| Interfaces: | WAN: 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) ¦ WAN: 2 x Ethernet 1000 - RJ-45 |
| MTBF: | 692,577 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | RSVP, NTP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3, RTCP |
| OS Required: | Cisco IOS XE 17.5.1 |
| Performance: | SD-WAN IPsec throughput (1400Bytes, clear text): 500 Mbps ¦ SD-WAN IPsec throughput (IMIX, clear text): 400 Mbps ¦ IPv4 forwarding throughput (1400-byte packet size): 3.8 Gbps ¦ IPsec throughput (1400Bytes, clear text): 500 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply - 100 Watt |
| Processor: | Intel |
| RAM: | 4 GB (installed) / 32 GB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP, SCP, OMP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, policy-based routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | SRTP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.54 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: