Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | SSL VPN peers: 10 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, EN50082-1, CSA 22.2 No. 60950, AS/NZ 3548 Class A, JATE, FCC Part 15, ICES-003 Class A, CS-03, EN 61000-6-2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 41.9 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Ports Qty: | 8 |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x PVDM ¦ 2 (total) / 1 (free) x AIM ¦ 2 (total) / 2 (free) x HWIC ¦ 1 (total) / 1 (free) x WIC ¦ 1 (total) / 1 (free) x VIC ¦ CompactFlash ¦ Memory |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, MPLS support, URL filtering |
| Flash Memory: | 128 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Framing Format: | G.711, G.723.1 |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| IP Telephony Features: | Echo cancellation (G.168) |
| Interfaces: | USB: 2 x ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 384 MB (installed) / 384 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3 |
| Software Included: | Cisco Survivable Remote Site Telephony (24-phone licence) |
| Type: | Voice / fax module |
| Version: | original |
| Voice Codecs: | G.711, G.723.1, G.728, G.729, G.729a, G.729ab, G.726 |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.2 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Capacity: | SSL VPN peers: 10 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, EN50082-1, CSA 22.2 No. 60950, AS/NZ 3548 Class A, JATE, FCC Part 15, ICES-003 Class A, CS-03, EN 61000-6-2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 41.9 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Ports Qty: | 8 |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x PVDM ¦ 2 (total) / 1 (free) x AIM ¦ 2 (total) / 2 (free) x HWIC ¦ 1 (total) / 1 (free) x WIC ¦ 1 (total) / 1 (free) x VIC ¦ CompactFlash ¦ Memory |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, MPLS support, URL filtering |
| Flash Memory: | 128 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Framing Format: | G.711, G.723.1 |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| IP Telephony Features: | Echo cancellation (G.168) |
| Interfaces: | USB: 2 x ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 384 MB (installed) / 384 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3 |
| Software Included: | Cisco Survivable Remote Site Telephony (24-phone licence) |
| Type: | Voice / fax module |
| Version: | original |
| Voice Codecs: | G.711, G.723.1, G.728, G.729, G.729a, G.729ab, G.726 |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.2 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: