Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, VCCI, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, AS/NZS 60950-1, CAN/CSA-E60065-00, ICES-003 Class A, CS-03, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 134 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 29.2 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x EHWIC |
| Features: | Firewall protection, VPN support, MPLS support, VLAN support, Syslog support, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Quality of Service (QoS), Web Services Management Agent (WSMA), TR-069 Agent, Ne |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Serial: 1 x console ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x T1 - RJ-48 |
| Line Coding Format: | AMI, B8ZS |
| Line Rate: | T-1 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Rate: | 1.544 Mbps |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS Universal |
| Power Consumption Operational: | 60 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Protocols & Specifications: | HDLC |
| RAM: | 512 MB (installed) / 512 MB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, static IP routing, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MPLS |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base, Cisco IOS Security |
| Type: | DSU/CSU |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, VCCI, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, AS/NZS 60950-1, CAN/CSA-E60065-00, ICES-003 Class A, CS-03, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 134 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 29.2 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x EHWIC |
| Features: | Firewall protection, VPN support, MPLS support, VLAN support, Syslog support, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Quality of Service (QoS), Web Services Management Agent (WSMA), TR-069 Agent, Ne |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Serial: 1 x console ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x T1 - RJ-48 |
| Line Coding Format: | AMI, B8ZS |
| Line Rate: | T-1 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Rate: | 1.544 Mbps |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS Universal |
| Power Consumption Operational: | 60 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Protocols & Specifications: | HDLC |
| RAM: | 512 MB (installed) / 512 MB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, static IP routing, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MPLS |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base, Cisco IOS Security |
| Type: | DSU/CSU |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: