Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 3 |
| Authentication Method: | RADIUS, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.11n (draft 2.0), CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, CAN/CSA-E60065-00, ICES-003 Class A, CS-03, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, UL 6 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft 2.0) |
| Depth: | 29.2 cm |
| Device Type: | Wireless router |
| Directivity: | Omni-directional |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 2U |
| Encryption Algorithm: | LEAP, MD5, TLS, PEAP, TKIP, WPA, WPA2 |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x EHWIC ¦ 2 (total) / 1 (free) x CompactFlash |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, MPLS support, Syslog support, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED) |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 8 GB (max) |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 8.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 ¦ USB: 2 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS IP Base |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 512 MB (installed) / 2 GB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.8 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 3 |
| Authentication Method: | RADIUS, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.11n (draft 2.0), CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, CAN/CSA-E60065-00, ICES-003 Class A, CS-03, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, UL 6 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft 2.0) |
| Depth: | 29.2 cm |
| Device Type: | Wireless router |
| Directivity: | Omni-directional |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 2U |
| Encryption Algorithm: | LEAP, MD5, TLS, PEAP, TKIP, WPA, WPA2 |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x EHWIC ¦ 2 (total) / 1 (free) x CompactFlash |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, MPLS support, Syslog support, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED) |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 8 GB (max) |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 8.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 ¦ USB: 2 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS IP Base |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 512 MB (installed) / 2 GB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.8 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: