Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Bays: | 1 (total) / 0 (free) x external 5.25" Slim Line ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 512 MB |
| CPU: | Intel Xeon X5550 |
| CPU Qty: | 2 |
| CPU Socket: | LGA1366 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 8 MB (2 x 4MB (4MB per core pair)) |
| Chipset Type: | Intel 5520 |
| Clock Speed: | 2.66 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0 |
| Configuration Features: | 6 x 2 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 1.5Gb/s / SAS |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.2 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Effective Memory Speed: | 1333 MHz |
| Ethernet Controller: | 2 x HP NC382i |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, keyboard password, disk configuration lock, diskette I/O control, parallel port I/O control, serial port I/O control, quick lock |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 1 |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 8.6 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Included Accessories: | RAID Battery Backup Unit |
| Installed Qty: | 2 |
| Installed Size: | L3 Cache - 16 MB |
| Interfaces: | 1 x PS/2 keyboard ¦ 1 x PS/2 mouse ¦ 1 x serial ¦ 2 x VGA (1 in front) ¦ 4 x USB (2 front, 2 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO |
| Localisation: | Region: United States |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.06 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC3-10600 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Certified: | SunSoft Solaris, Novell NetWare, SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Enterprise Linux |
| Power Provided: | 750 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology, Intel Smart Cache |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 2U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| RAM Supported: | 192 GB registered - Advanced ECC ¦ 48 GB unbuffered - Advanced ECC |
| Rated Memory Speed: | 1333 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - half-length, full-height (x4 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x16 - full-length, full-height (x8 mode) |
| Software: | Drivers & Utilities |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i with 512MB BBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 32 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 21.5 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Bays: | 1 (total) / 0 (free) x external 5.25" Slim Line ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 512 MB |
| CPU: | Intel Xeon X5550 |
| CPU Qty: | 2 |
| CPU Socket: | LGA1366 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 8 MB (2 x 4MB (4MB per core pair)) |
| Chipset Type: | Intel 5520 |
| Clock Speed: | 2.66 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0 |
| Configuration Features: | 6 x 2 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 1.5Gb/s / SAS |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.2 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Effective Memory Speed: | 1333 MHz |
| Ethernet Controller: | 2 x HP NC382i |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, keyboard password, disk configuration lock, diskette I/O control, parallel port I/O control, serial port I/O control, quick lock |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 1 |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 8.6 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Included Accessories: | RAID Battery Backup Unit |
| Installed Qty: | 2 |
| Installed Size: | L3 Cache - 16 MB |
| Interfaces: | 1 x PS/2 keyboard ¦ 1 x PS/2 mouse ¦ 1 x serial ¦ 2 x VGA (1 in front) ¦ 4 x USB (2 front, 2 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO |
| Localisation: | Region: United States |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.06 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC3-10600 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Certified: | SunSoft Solaris, Novell NetWare, SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Enterprise Linux |
| Power Provided: | 750 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology, Intel Smart Cache |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 2U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| RAM Supported: | 192 GB registered - Advanced ECC ¦ 48 GB unbuffered - Advanced ECC |
| Rated Memory Speed: | 1333 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - half-length, full-height (x4 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x16 - full-length, full-height (x8 mode) |
| Software: | Drivers & Utilities |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i with 512MB BBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 32 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 21.5 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: