Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap 2.5" SFF ¦ 1 (total) / 2 (free) x external 5.25" Slim Line |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | LGA1366 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 1 |
| Chipset Type: | Intel 5520 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0b, FCC Class A certified, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438 |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.2 cm |
| Ethernet Controller: | 2 x HP NC382i |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, keyboard password, serial port I/O control, quick lock |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 4 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Qty: | 0 GB / 384 GB (max) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 1 x VGA (1 front, 1 rear) ¦ 3 x USB (1 front, 2 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Enterprise Linux |
| Pricing Type: | CTO |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| RAM Supported: | 384 GB registered - Advanced ECC ¦ 48 GB unbuffered - Advanced ECC |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 3 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - low-profile |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i |
| Technology: | DDR3 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 32 MB |
| Weight: | 14.5 kg |
| Width: | 42.6 cm |
| Windows Server Certified: | This server is tested, tuned and certified for Windows Server 2008 R2 with OEM-branded hardware. Purchase a Reseller Option Kit to have your server solution pre-loaded. |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap 2.5" SFF ¦ 1 (total) / 2 (free) x external 5.25" Slim Line |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | LGA1366 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 1 |
| Chipset Type: | Intel 5520 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0b, FCC Class A certified, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438 |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.2 cm |
| Ethernet Controller: | 2 x HP NC382i |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, keyboard password, serial port I/O control, quick lock |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 4 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Qty: | 0 GB / 384 GB (max) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 1 x VGA (1 front, 1 rear) ¦ 3 x USB (1 front, 2 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Enterprise Linux |
| Pricing Type: | CTO |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| RAM Supported: | 384 GB registered - Advanced ECC ¦ 48 GB unbuffered - Advanced ECC |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 3 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - low-profile |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i |
| Technology: | DDR3 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 32 MB |
| Weight: | 14.5 kg |
| Width: | 42.6 cm |
| Windows Server Certified: | This server is tested, tuned and certified for Windows Server 2008 R2 with OEM-branded hardware. Purchase a Reseller Option Kit to have your server solution pre-loaded. |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: