Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 1 GB |
| CPU: | Intel Xeon E5-2630 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 15 MB |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0b, FCC Class A certified, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438 |
| Configuration Features: | 4 x 4 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.85 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Effective Memory Speed: | 1333 MHz |
| Efficiency: | 94% |
| Ethernet Controller: | HP 331FLR |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, serial port I/O control |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 1 |
| Graphics Processor: | Matrox G200 |
| Height: | 4.32 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 15 MB |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 1 x VGA ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO ¦ 7 x USB 2.0 (2 front, 4 rear, 1 internal) |
| Localisation: | Region: United States |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 2.8 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC3-10600 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 6-core |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Solaris |
| Power Provided: | 460 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel QuickPath Interconnect, Intel Turbo Boost Technology 2 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| RAM Supported: | PC3-12800 - 384 GB registered ¦ PC3-10600 - 768 GB Load-Reduced ¦ PC3-10600 - 128 GB unbuffered - Advanced ECC ¦ PC3-10600 - 384 GB HyperCloud |
| Rated Memory Speed: | 1333 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 4 |
| Remote Management Protocol: | IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 24 (total) / 20 (free) x DIMM 240-pin ¦ 2 (total) / 1 (free) x CPU ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - half-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 0 (free) x FlexibleLOM (x4 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x |
| Storage Controller Name: | Smart Array P420i with 1GB FBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | Plug-in card |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 14.51 kg |
| Width: | 43.47 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 1 GB |
| CPU: | Intel Xeon E5-2630 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 15 MB |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0b, FCC Class A certified, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438 |
| Configuration Features: | 4 x 4 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.85 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Effective Memory Speed: | 1333 MHz |
| Efficiency: | 94% |
| Ethernet Controller: | HP 331FLR |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, serial port I/O control |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 1 |
| Graphics Processor: | Matrox G200 |
| Height: | 4.32 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 15 MB |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 1 x VGA ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO ¦ 7 x USB 2.0 (2 front, 4 rear, 1 internal) |
| Localisation: | Region: United States |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 2.8 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC3-10600 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 6-core |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Solaris |
| Power Provided: | 460 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel QuickPath Interconnect, Intel Turbo Boost Technology 2 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| RAM Supported: | PC3-12800 - 384 GB registered ¦ PC3-10600 - 768 GB Load-Reduced ¦ PC3-10600 - 128 GB unbuffered - Advanced ECC ¦ PC3-10600 - 384 GB HyperCloud |
| Rated Memory Speed: | 1333 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 4 |
| Remote Management Protocol: | IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 24 (total) / 20 (free) x DIMM 240-pin ¦ 2 (total) / 1 (free) x CPU ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - half-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 0 (free) x FlexibleLOM (x4 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x |
| Storage Controller Name: | Smart Array P420i with 1GB FBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | Plug-in card |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 14.51 kg |
| Width: | 43.47 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: