Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Bays: | 24 (total) / 24 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 2 GB |
| CPU: | Intel Xeon E5-2650V2 |
| CPU Qty: | 2 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 20 MB |
| Clock Speed: | 2.6 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 802.2x |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0b, FCC Class A certified, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438 |
| Configuration Features: | 2 x 16 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.85 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Effective Memory Speed: | 1866 MHz |
| Efficiency: | 94% |
| Ethernet Controller: | HP 533FLR-T |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, serial port I/O control |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | Matrox G200 |
| Height: | 8.73 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 25 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | HP Ball Bearing Rail Kit |
| Installed Qty: | 2 |
| Installed Size: | L3 Cache - 40 MB |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 2 x VGA (1 front, 1 rear) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) - RJ-45 ¦ 1 x HPE iLO ¦ 7 x USB 2.0 (2 front, 4 rear, 1 internal) |
| Localisation: | Region: Europe |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.4 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC3-14900 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 8-core |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Solaris, Citrix XenServer |
| Power Provided: | 750 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel QuickPath Interconnect, Intel Turbo Boost Technology |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 2U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| RAM Supported: | PC3-14900 - 384 GB registered ¦ PC3-14900 - 768 GB Load-Reduced ¦ PC3-14900 - 128 GB unbuffered ¦ PC3-14900 - 384 GB HyperCloud |
| Rated Memory Speed: | 1866 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 4 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 24 (total) / 22 (free) x DIMM 240-pin ¦ 2 (total) / 0 (free) x CPU ¦ 2 (total) / 2 (free) x PCIe 3.0 x16 - full-length, full-height ¦ 3 (total) / 3 (free) x PCIe 3.0 x8 - half-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - half-length, full-he |
| Storage Controller Name: | Smart Array P420i with 2GB FBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Plug-in card |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 18.59 kg |
| Width: | 44.55 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Bays: | 24 (total) / 24 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 2 GB |
| CPU: | Intel Xeon E5-2650V2 |
| CPU Qty: | 2 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 20 MB |
| Clock Speed: | 2.6 GHz |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 802.2x |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0b, FCC Class A certified, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438 |
| Configuration Features: | 2 x 16 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 69.85 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Effective Memory Speed: | 1866 MHz |
| Efficiency: | 94% |
| Ethernet Controller: | HP 533FLR-T |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, serial port I/O control |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | Matrox G200 |
| Height: | 8.73 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 25 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | HP Ball Bearing Rail Kit |
| Installed Qty: | 2 |
| Installed Size: | L3 Cache - 40 MB |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 1 x serial ¦ 2 x VGA (1 front, 1 rear) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) - RJ-45 ¦ 1 x HPE iLO ¦ 7 x USB 2.0 (2 front, 4 rear, 1 internal) |
| Localisation: | Region: Europe |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.4 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC3-14900 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 8-core |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Solaris, Citrix XenServer |
| Power Provided: | 750 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel QuickPath Interconnect, Intel Turbo Boost Technology |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 2U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| RAM Supported: | PC3-14900 - 384 GB registered ¦ PC3-14900 - 768 GB Load-Reduced ¦ PC3-14900 - 128 GB unbuffered ¦ PC3-14900 - 384 GB HyperCloud |
| Rated Memory Speed: | 1866 MHz |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 4 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 24 (total) / 22 (free) x DIMM 240-pin ¦ 2 (total) / 0 (free) x CPU ¦ 2 (total) / 2 (free) x PCIe 3.0 x16 - full-length, full-height ¦ 3 (total) / 3 (free) x PCIe 3.0 x8 - half-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x8 - half-length, full-he |
| Storage Controller Name: | Smart Array P420i with 2GB FBWC |
| Technology: | DDR3 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Plug-in card |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 18.59 kg |
| Width: | 44.55 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: