Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Auxiliary Ports: | 4 x SFP+ (uplink) |
|---|---|
| Cabling Type: | Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 45 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5010 OSM version, 5020, 7000 Series 18-Slot Chassis 110Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 9-Slot Chassis, 7000 Series 9-Slot Chassis 110Gbps/Slot Fabric Module, 7009, 7010, 7010 Bundle, 7010 Fabric-2 Module |
| Device Type: | Expansion module |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x SFP+ |
| Features: | Flow control, full duplex capability, uplink, hot swap module replacement, auto-negotiation, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) sup |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 48 |
| Power Consumption Operational: | 110 Watt |
| Power Device: | Power supply - hot-plug / redundant - plug-in module |
| RAM: | 32 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Auxiliary Ports: | 4 x SFP+ (uplink) |
|---|---|
| Cabling Type: | Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 45 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5010 OSM version, 5020, 7000 Series 18-Slot Chassis 110Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 9-Slot Chassis, 7000 Series 9-Slot Chassis 110Gbps/Slot Fabric Module, 7009, 7010, 7010 Bundle, 7010 Fabric-2 Module |
| Device Type: | Expansion module |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x SFP+ |
| Features: | Flow control, full duplex capability, uplink, hot swap module replacement, auto-negotiation, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) sup |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 48 |
| Power Consumption Operational: | 110 Watt |
| Power Device: | Power supply - hot-plug / redundant - plug-in module |
| RAM: | 32 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: