Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | GOST, CISPR 24, NOM, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EMC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 A |
| Depth: | 29.5 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Layer 3 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Intrusion Detection System (IDS), MAC address filtering, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) supp |
| Flash Memory: | 32 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 24 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| MTBF: | 206,041 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100 + 4 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, system, RPS (Redundant Power Supply), link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | GOST, CISPR 24, NOM, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EMC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 A |
| Depth: | 29.5 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Layer 3 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Intrusion Detection System (IDS), MAC address filtering, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) supp |
| Flash Memory: | 32 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 24 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| MTBF: | 206,041 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100 + 4 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, system, RPS (Redundant Power Supply), link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: