Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | IPv4 routes: 256000 ¦ IPv6 routes: 128000 ¦ NetFlow entries: 512000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 128000 ¦ IPv6 routes (Multicast): 64 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ Domains: 16000 ¦ ACL entries: 64000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, UL 60950-1 Second Edition, FCC Part 15 A, AS/NZS 3548 Class A, AS/NZS 60950, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, GR-1089-CORE, CAN/CSA C22.2 No. 60950, VCCI Class A, ETS 300 386, ETSI |
| Depth: | 55.38 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 2U |
| Features: | NAT support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, IPv6 support, Weighted Random Early Detection (WRED), PIM snooping, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Virtual Route Forwarding-Lite (VRF-Lite), reset b |
| Height: | 8.89 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x management RJ-45 ¦ 1 x serial (console) RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console (mini-USB) Type B ¦ 1 x management SFP |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth (full duplex): 80 Gbps ¦ IPv4 routing: 60 Mpps ¦ IPv6 routing: 30 Mpps |
| Ports: | 16 x 1 Gigabit SFP/ 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | RMON, SMON |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, MSDP, MLDv2, MLD, MPLS, PIM-SMv6, PIM-DMv6 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 24.04 kg |
| Width: | 44.07 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | IPv4 routes: 256000 ¦ IPv6 routes: 128000 ¦ NetFlow entries: 512000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 128000 ¦ IPv6 routes (Multicast): 64 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ Domains: 16000 ¦ ACL entries: 64000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, UL 60950-1 Second Edition, FCC Part 15 A, AS/NZS 3548 Class A, AS/NZS 60950, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, GR-1089-CORE, CAN/CSA C22.2 No. 60950, VCCI Class A, ETS 300 386, ETSI |
| Depth: | 55.38 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 2U |
| Features: | NAT support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, IPv6 support, Weighted Random Early Detection (WRED), PIM snooping, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Virtual Route Forwarding-Lite (VRF-Lite), reset b |
| Height: | 8.89 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x management RJ-45 ¦ 1 x serial (console) RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console (mini-USB) Type B ¦ 1 x management SFP |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth (full duplex): 80 Gbps ¦ IPv4 routing: 60 Mpps ¦ IPv6 routing: 30 Mpps |
| Ports: | 16 x 1 Gigabit SFP/ 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | RMON, SMON |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, MSDP, MLDv2, MLD, MPLS, PIM-SMv6, PIM-DMv6 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 24.04 kg |
| Width: | 44.07 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: