Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 1023 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CB, ICES-003 Class A, RoHS, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, FCC Part 15 A, CSA C22.2 No. 60950-1, VCCI Class A, KN22, KN24, EN 30 |
| Depth: | 40.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 2 switching, auto-negotiation, ARP support, Cisco Fast EtherChannel, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x SFP+ ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x USB Type B ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x management (LAN) RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MTBF: | 440,880 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 216 Gbps ¦ Forwarding performance: 130.9 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor: | 1 x ARM: 600 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, PIM-SM, PIM-DM, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Lite |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 1023 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CB, ICES-003 Class A, RoHS, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, FCC Part 15 A, CSA C22.2 No. 60950-1, VCCI Class A, KN22, KN24, EN 30 |
| Depth: | 40.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 2 switching, auto-negotiation, ARP support, Cisco Fast EtherChannel, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x SFP+ ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x USB Type B ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x management (LAN) RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MTBF: | 440,880 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 216 Gbps ¦ Forwarding performance: 130.9 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor: | 1 x ARM: 600 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, PIM-SM, PIM-DM, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Lite |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: