Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routes: 24000 ¦ NetFlow entries: 24000 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 |
| Depth: | 45 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Stacking Module |
| Features: | DHCP support, auto-negotiation, ARP support, Syslog support, Intrusion Detection System (IDS), full duplex mode, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Dynamic Trunking Protocol (DTP) su |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x management (mini-USB) Type B ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 2 x network stack device |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 300,760 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 92 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 480 Gbps ¦ Forwarding performance: 68.4 Mpps |
| Ports: | 24 x Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 350 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, EIGRP, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Power |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.03 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routes: 24000 ¦ NetFlow entries: 24000 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 |
| Depth: | 45 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Stacking Module |
| Features: | DHCP support, auto-negotiation, ARP support, Syslog support, Intrusion Detection System (IDS), full duplex mode, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Dynamic Trunking Protocol (DTP) su |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x management (mini-USB) Type B ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 2 x network stack device |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 300,760 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 92 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 480 Gbps ¦ Forwarding performance: 68.4 Mpps |
| Ports: | 24 x Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 350 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, EIGRP, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Power |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.03 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: