Lancom 61859
LANCOM XS-5116QF Stackable L3-managed 10G fiber aggregation switch, 440 Gbps throughput, 14x SFP+-, including 2x combo ports (SFP+/10G mGbE), 2x QSFP+ uplink-/stacking ports, hot-swappable PSU, 2nd PSU opt., LLW, rack mount rails
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable - 1.5 m ¦ 1 x micro-USB cable - 1 m |
| Capacity: | Tagged VLANs: 4096 ¦ Active VLANs: 4000 ¦ IGMP multicast groups: 1024 |
| Compliant Standards: | EN55024, FCC CFR47 Part 15 A, EN 62368-1, EN 55032 |
| Depth: | 37.5 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Flow control, routing, VLAN support, IGMP snooping, store and forward, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, STP support, RSTP support, MSTP support, priority-based flow c |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 x 19" mounting brackets |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 12 x 1/10Gbit LAN SFP+ ¦ 2 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x management (micro-USB) console ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 console ¦ 1 x USB Type A ¦ 2 x 40Gbit LAN QSFP+ uplink/stacking |
| Jumbo Frame Support: | 12000 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Latency: 4 µs ¦ Backplane speed: 440 Gbps ¦ Throughput (64-byte packet size): 327 Mpps |
| Ports: | 12 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 2 x combo 1/2.5/5/10 Gigabit Ethernet / 1/10 Gigabit SFP+ + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (uplink/stacking) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, SCP, ICMP, DHCP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD |
| Status Indicators: | System, link/activity, fan, stack |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.9 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable - 1.5 m ¦ 1 x micro-USB cable - 1 m |
| Capacity: | Tagged VLANs: 4096 ¦ Active VLANs: 4000 ¦ IGMP multicast groups: 1024 |
| Compliant Standards: | EN55024, FCC CFR47 Part 15 A, EN 62368-1, EN 55032 |
| Depth: | 37.5 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Flow control, routing, VLAN support, IGMP snooping, store and forward, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, STP support, RSTP support, MSTP support, priority-based flow c |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 x 19" mounting brackets |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 12 x 1/10Gbit LAN SFP+ ¦ 2 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x management (micro-USB) console ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 console ¦ 1 x USB Type A ¦ 2 x 40Gbit LAN QSFP+ uplink/stacking |
| Jumbo Frame Support: | 12000 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Latency: 4 µs ¦ Backplane speed: 440 Gbps ¦ Throughput (64-byte packet size): 327 Mpps |
| Ports: | 12 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 2 x combo 1/2.5/5/10 Gigabit Ethernet / 1/10 Gigabit SFP+ + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (uplink/stacking) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, SCP, ICMP, DHCP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD |
| Status Indicators: | System, link/activity, fan, stack |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.9 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
Rico Heise is your contact person for: