Nvidia MSN3700-VS2FC
Mellanox Spectrum-2 based 200GbE 1U Open Switch with Cumulus Linux, 32 QSFP56 ports, 2 Power Supplies (AC), Standard depth, x86 CPU, P2C airflow, Rail Kit
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP |
|---|---|
| Built-in Devices: | 32 GB SSD |
| Capacity: | Packet buffer size: 42 MB |
| Compliant Standards: | VCCI, CB, FCC, RoHS, ICES, cTUVus, RCM, CU |
| Depth: | 55.9 cm |
| Device Type: | Switch - 32 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Back to front airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, ARP support, load balancing, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, store and forward, IPv6 support, High Availability, sFlow, STP support, RSTP support, MSTP support, DCBX support, event log, ACL support, RADIUS suppor |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Included Accessories: | Rack rails kit |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 32 x 200Gbit LAN QSFP56 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ 1 x serial RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 12.8 Tbps ¦ Latency: 425 ns ¦ Packets per second: 8.33 Bpps |
| Ports: | 32 x 200 Gigabit QSFP56 |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH-2, CLI, NTP, JSON |
| Routing Protocol: | BGP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, static IPv4 routing, ECMP, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Software Included: | Cumulus Linux |
| Subtype: | 200 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 11.1 kg |
| Width: | 42.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP |
|---|---|
| Built-in Devices: | 32 GB SSD |
| Capacity: | Packet buffer size: 42 MB |
| Compliant Standards: | VCCI, CB, FCC, RoHS, ICES, cTUVus, RCM, CU |
| Depth: | 55.9 cm |
| Device Type: | Switch - 32 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Back to front airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, ARP support, load balancing, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, store and forward, IPv6 support, High Availability, sFlow, STP support, RSTP support, MSTP support, DCBX support, event log, ACL support, RADIUS suppor |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Included Accessories: | Rack rails kit |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 32 x 200Gbit LAN QSFP56 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ 1 x serial RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 12.8 Tbps ¦ Latency: 425 ns ¦ Packets per second: 8.33 Bpps |
| Ports: | 32 x 200 Gigabit QSFP56 |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH-2, CLI, NTP, JSON |
| Routing Protocol: | BGP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, static IPv4 routing, ECMP, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Software Included: | Cumulus Linux |
| Subtype: | 200 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 11.1 kg |
| Width: | 42.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: