Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Auxiliary Ports: | 8 x SFP+ (uplink) |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, EN 300 386 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE) |
| Depth: | 45 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5010 OSM version, 5010 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5020, 5020 IBM OSM version, 5020 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5548 Storage Solutions Bundle, 5548P, 5548UP, 5548UP in N5548UP-N2K Bundle, 5548UP Storage Solutions Bundle, |
| Device Type: | Expansion module - 32 ports |
| Expansion Slots: | 40 (total) / 40 (free) x SFP+ |
| Features: | Flow control, uplink, auto-negotiation, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Power Consumption Operational: | 270 Watt |
| Power Device: | Power supply - hot-plug / redundant - plug-in module |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.3 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Adapter International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter International.pdf |
| Auxiliary Ports: | 8 x SFP+ (uplink) |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, EN 300 386 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE) |
| Depth: | 45 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5010 OSM version, 5010 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5020, 5020 IBM OSM version, 5020 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5548 Storage Solutions Bundle, 5548P, 5548UP, 5548UP in N5548UP-N2K Bundle, 5548UP Storage Solutions Bundle, |
| Device Type: | Expansion module - 32 ports |
| Expansion Slots: | 40 (total) / 40 (free) x SFP+ |
| Features: | Flow control, uplink, auto-negotiation, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Power Consumption Operational: | 270 Watt |
| Power Device: | Power supply - hot-plug / redundant - plug-in module |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.3 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: