Mellanox MCX314A-BCCT
ConnectX-3 Pro Ethernet Dua port 40/56 GbE QSFP+ Port Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compatible with Windows 7: | Die Anwendungen und Geräte mit dem "Compatible with Windows 7" Logo haben die Microsoft Versicherung, dass diese Produkte Tests für Kompatibilität und Zuverlässigkeit mit 32-Bit und 64-Bit-Windows-7 bestanden haben. |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Klasse A zertifiziert, UL, TUV GS, C-Tick, EN 61000-3-2, VCCI Klasse A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55022 Klasse A, CB, RoHS, KCC, IEC 60068-2-32, cTUVus, EN55024 Class A, IEC 60068-2-29, IEC 60068-2-64, ICES Class A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 56 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 56 Gbps |
| Depth: | 14.2 cm |
| Device Type: | Netzwerkadapter |
| Expansion Slots: | 2 (gesamt)/ 2 (frei) x QSFP |
| Features: | Flusskontrolle, Auto-Negotiation, Remoteneustart, VLAN-Unterstützung, Auto-Uplink (Auto MDI/MDI-X), Quality of Service (QoS), Jumbo-Frames-Support, RDMA-Unterstützung, Link Aggregation Control Protocol (LACP) |
| Form Factor: | Plug-in-Karte |
| Height: | 6.9 cm |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, iSCSI, uDAPL |
| OS Required: | FreeBSD, Red Hat Enterprise Linux, Microsoft Windows Server 2008, CentOS, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP1, Red Hat Fedora 14, Red Hat Fedora 15, SuSE Linux Enterprise Server 10 SP4, Ubuntu 12.04, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP2, Microsoft Windows |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 40Gb Ethernet / 56Gb Ethernet QSFP x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| Warnings: | Warnings Adapter International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter International.pdf |
| Compatible with Windows 7: | Die Anwendungen und Geräte mit dem "Compatible with Windows 7" Logo haben die Microsoft Versicherung, dass diese Produkte Tests für Kompatibilität und Zuverlässigkeit mit 32-Bit und 64-Bit-Windows-7 bestanden haben. |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Klasse A zertifiziert, UL, TUV GS, C-Tick, EN 61000-3-2, VCCI Klasse A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55022 Klasse A, CB, RoHS, KCC, IEC 60068-2-32, cTUVus, EN55024 Class A, IEC 60068-2-29, IEC 60068-2-64, ICES Class A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 56 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 56 Gbps |
| Depth: | 14.2 cm |
| Device Type: | Netzwerkadapter |
| Expansion Slots: | 2 (gesamt)/ 2 (frei) x QSFP |
| Features: | Flusskontrolle, Auto-Negotiation, Remoteneustart, VLAN-Unterstützung, Auto-Uplink (Auto MDI/MDI-X), Quality of Service (QoS), Jumbo-Frames-Support, RDMA-Unterstützung, Link Aggregation Control Protocol (LACP) |
| Form Factor: | Plug-in-Karte |
| Height: | 6.9 cm |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, iSCSI, uDAPL |
| OS Required: | FreeBSD, Red Hat Enterprise Linux, Microsoft Windows Server 2008, CentOS, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP1, Red Hat Fedora 14, Red Hat Fedora 15, SuSE Linux Enterprise Server 10 SP4, Ubuntu 12.04, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP2, Microsoft Windows |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 40Gb Ethernet / 56Gb Ethernet QSFP x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: