HPE 447883-B21
HP BLc NC364m NIC Adapter Opt Kit
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | ACPI, FCC Class B certified, CSA, UL, VCCI Class B ITE, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 22 Class B, EN 60950, UL 1950, VCCI-II, WHQL, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, MIC, RoHS |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Designed For: | HPE Integrity BL860c i4 ¦ HPE ProLiant BL280c G6, BL460c, BL460c G6, BL460c G7, BL465c, BL465c G6, BL465c G7, BL480c, BL490c G6, BL490c G7, BL495c G5, BL495c G6, BL620C G7, BL680c G5, BL680c G7, BL685c, BL685c G6, BL685c G7 ¦ HPE StorageWorks Network Stor |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Flow control, ACPI support, auto-negotiation, load balancing, VLAN support, wake on LAN (WOL), full duplex mode, network fault tolerance (NFT), transmit load balancing (TLB), TCP/IP offloading, Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| PCI Specification Revision: | PCIe 1.0a |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 4 |
| Processor: | 2 x Intel 82571EB |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | ACPI, FCC Class B certified, CSA, UL, VCCI Class B ITE, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 22 Class B, EN 60950, UL 1950, VCCI-II, WHQL, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, MIC, RoHS |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Designed For: | HPE Integrity BL860c i4 ¦ HPE ProLiant BL280c G6, BL460c, BL460c G6, BL460c G7, BL465c, BL465c G6, BL465c G7, BL480c, BL490c G6, BL490c G7, BL495c G5, BL495c G6, BL620C G7, BL680c G5, BL680c G7, BL685c, BL685c G6, BL685c G7 ¦ HPE StorageWorks Network Stor |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Flow control, ACPI support, auto-negotiation, load balancing, VLAN support, wake on LAN (WOL), full duplex mode, network fault tolerance (NFT), transmit load balancing (TLB), TCP/IP offloading, Jumbo Frames support |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| PCI Specification Revision: | PCIe 1.0a |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 4 |
| Processor: | 2 x Intel 82571EB |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: