Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3ap, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbg |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, ICES-003, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, RoHS, BSMI CNS 13438, KN22, KN24, MSIP, UL 60950-1:2007, EN 55024:2010, EN 55022:2010 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 20 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 20 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant BL460c Gen10, BL460c Gen9, BL460c Gen9 Base, BL460c Gen9 Entry, BL460c Gen9 Performance, BL660c Gen9, WS460c Gen9 Graphics, WS460c Gen9 Graphics Expansion |
| Device Type: | Network adapter |
| Expansion Slots: | 1 x FlexibleLOM |
| Features: | VLAN support, wake on LAN (WOL), full duplex mode, Jumbo Frames support, PXE support, Large Send Offload (LSO), UEFI support, Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), TCP Segmentation Offload (TSO), QoS tagging, Extended Message-Signaled Interrupts (MSI-X |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 15 - 80% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 20Gb Ethernet |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1 (64-bits), Red Hat Enterprise Linux 6.5, Red Hat Enterprise Linux 7, Red Hat Enterprise Linux 6.6, Red Hat Enterprise Linu |
| Ports: | 20 Gigabit Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 7.6 Watt |
| Pricing Type: | Factory integrated |
| Processor: | 1 x Emulex |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Software Included: | Drivers & Utilities, HP Systems Insight Manager (HP SIM) |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3ap, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbg |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, ICES-003, CISPR 22, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, RoHS, BSMI CNS 13438, KN22, KN24, MSIP, UL 60950-1:2007, EN 55024:2010, EN 55022:2010 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 20 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 20 Gbps |
| Designed For: | HPE ProLiant BL460c Gen10, BL460c Gen9, BL460c Gen9 Base, BL460c Gen9 Entry, BL460c Gen9 Performance, BL660c Gen9, WS460c Gen9 Graphics, WS460c Gen9 Graphics Expansion |
| Device Type: | Network adapter |
| Expansion Slots: | 1 x FlexibleLOM |
| Features: | VLAN support, wake on LAN (WOL), full duplex mode, Jumbo Frames support, PXE support, Large Send Offload (LSO), UEFI support, Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), TCP Segmentation Offload (TSO), QoS tagging, Extended Message-Signaled Interrupts (MSI-X |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 15 - 80% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 20Gb Ethernet |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1 (64-bits), Red Hat Enterprise Linux 6.5, Red Hat Enterprise Linux 7, Red Hat Enterprise Linux 6.6, Red Hat Enterprise Linu |
| Ports: | 20 Gigabit Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 7.6 Watt |
| Pricing Type: | Factory integrated |
| Processor: | 1 x Emulex |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Software Included: | Drivers & Utilities, HP Systems Insight Manager (HP SIM) |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: