IBM 90Y3550
Emulex 10GBE Virtual Fabric Adapter II - IBM BladeCenter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN55024, EN55022 Class A, CSA 22.2 No. 60950, FCC Part 15, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, BSMI Class A, KCC Class A |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 12.5 cm |
| Designed For: | Lenovo BladeCenter H 8852, HT 8740, HT 8750 ¦ Lenovo BladeCenter HS22 7870 ¦ Lenovo BladeCenter HS22V 7871 ¦ Lenovo BladeCenter HX5 7873 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | Fault tolerance, VLAN support, wake on LAN (WOL), IPv6 support, full duplex mode, priority-based flow control, enhanced transmission selection, Jumbo Frames support, IPv4 support, teaming support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offlo |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 1.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 8 - 80% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x network |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Operating Temperature: | 49 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP |
| Version: | original |
| Weight: | 127 g |
| Width: | 15.9 cm |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN55024, EN55022 Class A, CSA 22.2 No. 60950, FCC Part 15, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, BSMI Class A, KCC Class A |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 12.5 cm |
| Designed For: | Lenovo BladeCenter H 8852, HT 8740, HT 8750 ¦ Lenovo BladeCenter HS22 7870 ¦ Lenovo BladeCenter HS22V 7871 ¦ Lenovo BladeCenter HX5 7873 |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Features: | Fault tolerance, VLAN support, wake on LAN (WOL), IPv6 support, full duplex mode, priority-based flow control, enhanced transmission selection, Jumbo Frames support, IPv4 support, teaming support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offlo |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 1.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 8 - 80% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x network |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Operating Temperature: | 49 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP |
| Version: | original |
| Weight: | 127 g |
| Width: | 15.9 cm |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
Michael Holste is your contact person for: